Pranie i mycie pędzli do golenia – wszystko na temat ich pielęgnacji

[REKLAMA]

Tylko odpowiednio zadbany i pielęgnowany pędzel do golenia będzie z powodzeniem służył przez długie lata. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsza i najbardziej staranna pielęgnacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli pędzel będzie marnej jakości, tanim wyrobem z marketu, który pomimo starań szybko straci swoją funkcjonalność. Jak prawidłowo dbać o pędzle wykorzystywane do golenia?

Mycie i pielęgnacja pędzli do golenia

Pędzel do golenia z naturalnego włosia to najlepszy i najbezpieczniejszy wybór. Nie podrażni skóry, a przy tym będzie solidny i wytrzymały, odpowiednio zadbany będzie pełnił swoją rolę przez długi czas. Warto przy tym wiedzieć, że naturalne pędzle zawsze są sterylizowane fabrycznie, dlatego przed pierwszym użyciem wystarczy umyć je ciepłą wodą z dodatkiem środka czyszczącego (np. delikatnego mydła). Parzenie wrzątkiem czy używanie silnie działających środków jest tu niewskazane, gdyż może doprowadzić do zniszczenia włosia, a tym samym utraty funkcjonalności pędzla. Nieodpowiednio pielęgnowany szybko straci swoją miękkość, sprężystość i puszystość.

Niezależnie od tego, czy pędzel wykonany jest z naturalnego, czy syntetycznego włosia, nigdy nie należy po goleniu pozostawiać go z resztkami mydła. Należy opłukać go pod bieżącą wodą, trzymając pędzel u podstawy włosia. Dla zwiększenia efektywności czyszczenia należy co jakiś czas ściskać włosie, aby pozbyć się pozostałości po pianie. Pędzel należy płukać aż do momentu, gdy woda będzie zupełnie czysta. Pozostawienie resztek po piance do golenia czy mydle przyczynia się do łamania, czy wypadania włosów z pędzla, przez co szybko staje się on bezużyteczny. Po wypłukaniu należy otrzepać włosie pędzla, delikatnie, a porem wytrzeć w suchy ręcznik. Poza myciem i płukaniem warto wiedzieć, że pędzel do golenia musi być również odpowiednio wysuszony, co pozwoli mu na zachowanie jego oryginalnego kształtu, a tym samym użyteczności. Najlepszym sposobem na suszenie pędzla jest położenie go na specjalnym stojaku tak, by włosie mogło schnąć swobodnie zwisając w dół.

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji pędzli do golenia?

Pędzel do golenia powinien być starannie umyty i wysuszony po każdym użyciu. Wystarczy to tego letnia woda (nigdy gorąca!) i delikatny środek myjący (mydło, szampon) lub po prostu pianka do golenia. Przy suszeniu pędzel koniecznie musi być w pozycji, w której włosie jest na dole. To pozwoli na swobodne wyschnięcia pędzla, który nie straci w takiej pozycji swojego naturalnego kształtu. Od czasu do czasu pędzel do golenia należy przeczesać grzebieniem, co pozwoli na wyprostowanie i ujarzmienie wszystkich niesfornych włosków. Czynność wystarczy wykonywać 2-4 razy w miesiącu.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pędzle wykorzystywane do golenia mogą być dezynfekowane. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – nie. Nie mogą być dezynfekowane ani przy pomocy wrzątku (który z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do jego uszkodzenia) ani też specjalnych środków chemicznych. Często pędzle do golenia sprzedawane są w estetycznym etui. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie umieszczać w nim pędzla, zanim nie wyschnie zupełnie. Gdy lekko wilgotny zostanie zamknięty, może nabrać nie tylko nieprzyjemnego zapachu. Na jego powierzchni mogą rozwinąć się również drobnoustroje, przyczyniające się często do powstania nieestetycznych i niekomfortowych problemów skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *