Leasing samochodu w 2022 roku. Co się zmieniło?

[REKLAMA]

Leasing samochodów osobowych cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców. Do tego rodzaju finansowania nie zniechęciły nawet zmiany dotyczące wprowadzenia limitu podatkowego w kwocie 150 tys. złotych. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują kolejne zmiany związane z leasingiem. Sprawdź, na czym one polegają.

Polski Ład to nowe przepisy, które regulują wiele kwestii dotyczących przedsiębiorców – w tym także leasingu samochodowego. Zmiany, chociaż są niewielkie, mają ogromny wpływ na opłacalność tej formy finansowania.

Leasing samochodu – zmiany od 2022 roku

Zmiany wprowadzone przez Nowy Ład dotyczą zasad wykupu leasingowanego pojazdu do majątku prywatnego. Chociaż nadal taka opcja będzie możliwa, nie będzie już tak korzystna jak do tej pory. Co się zmieni?

Przedsiębiorca, który zechce prywatnie wykupić pojazd z leasingu, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy i VAT. Dodatkowo sprzedaż auta będzie obciążona podatkami aż do 5 lat – licząc od roku, po którym została uregulowana ostatnia rata leasingowa. Oznacza to wydłużenie okresu podatkowego z 6 miesięcy do ponad 5 lat!

Czy leasing samochodowy nadal się opłaca?

Mimo zmian wprowadzonych wraz z wejściem w życie Nowego Ładu, leasing samochodowy nadal będzie opłacalny. Niewiele się zmieni dla tych firm, które decydowały się na tę formę finansowania i – po zakończonej umowie – zwracały pojazd leasingodawcy. 

W przypadku przedsiębiorców zainteresowanych do tej pory wykupem auta na osobę prywatną, standardowy leasing nie będzie korzystny tak jak do 31 grudnia 2021 roku. Aby uniknąć kosztów podatkowych i konieczności użytkowania pojazdu firmowego przez wiele lat, trzeba będzie zwrócić uwagę na nieco inne rodzaje tego finansowania, które pozwalają na wymianę pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych. Na tej zasadzie działa m.in. Leasing niższych rat KINTO One w ofercie Toyota Leasing. Jak pokazuje kalkulator, leasing jest opłacalny, ponieważ umożliwia wymianę samochodu – bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów podatkowych. Ponadto charakteryzuje się niską ratą – wyliczana jest ona w oparciu o rzeczywistą utratę wartości pojazdu w okresie finansowania. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leasingu samochodowego?

Zmiany wprowadzone w ramach Nowego Ładu zmuszają do jeszcze wnikliwej analizy opłacalności poszczególnych ofert przygotowanych przez firmy leasingowe. Zgodnie z tym, co pokazuje kalkulator, leasing nadal może nieść za sobą wiele korzyści – także tych podatkowych. Wybierając ofertę, należy zwrócić uwagę na aspekty, takie jak:

  • wysokość opłaty wstępnej – im niższa, tym mniejszy jednorazowy wydatek musi ponieść przedsiębiorca, 
  • wysokość miesięcznej raty – powinna być ustalona na takim poziomie, aby nie nadwyrężała firmowego budżetu.

Uwzględnij przy tym możliwość realizacji jednego z kilku dostępnych scenariuszy zakończenia umowy leasingowej. Dzięki temu wybierzesz opcję najbardziej wpisującą się w twoje oczekiwania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *