Pranie butów w pralce – czy należy to robić?

[REKLAMA]

Obuwie możemy wyczyścić na wiele różnych sposobów. Najszybciej i najprościej jest wrzucić je do pralki. Jednak nie wszystkie buty nadają się do prania. Zatem sprawdźcie, kiedy jest to niewskazane, a kiedy bez problemu możemy użyć pralki. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Zanim zdecydujecie się na upranie butów w pralce, powinniście dokładnie sprawdzić, czy jest to wskazane. W przeciwnym razie możemy zniszczyć nie tylko obuwie, ale także doprowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. Warto zatem postępować zgodnie z zaleceniami i sprawdzać, czy dane buty rzeczywiście mogą być czyszczone w taki sposób. Pamiętajmy, że nie każdy rodzaj obuwia jest odporny na dużą ilość wody. Należy także zadbać o używanie odpowiednich środków i detergentów, które nie będą negatywnie wpływać na wygląd oraz jakość butów.

Nie wszystkie buty nadają się do prania mechanicznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego są wykonane. Nie należy wkładać do pralki butów wykonanych ze skóry, zamszu czy nabuku. Duża ilość wody może je nieodwracalnie uszkodzić – mogą się zdeformować. Te materiały należy czyścić specjalnymi preparatami i szczoteczkami.

Jakie buty możemy prać w pralce?

Właściwie powinniśmy unikać mechanicznego prania, ponieważ nigdy nie mamy pewności, że pralka nie uszkodzi butów. Najlepiej zdecydować się na pranie ręczne – być może jest bardziej czasochłonne, ale zapewni odpowiedni wygląd naszego obuwia. Z pewnością będą służyć dłużej. Poza tym, ręcznie wyczyszczenie błota, piachu i innych zabrudzeń sprawi, że zanieczyszczenia nie dostaną się do pralki, a zatem nie narazimy jej na uszkodzenia.

Jeśli już zdecydujemy się na upranie butów w pralce, musimy wiedzieć, że mogą to być buty sportowe czy trampki, czyli wykonane ze sztucznych materiałów. Wrzucając ten typ obuwia do pralki także powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach prania. Niektóre pralki posiadają specjalne programy, dzięki którym mamy pewność, że nasze obuwie będzie bezpieczne.

Pranie butów sportowych

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by przed włożeniem butów do pralki, dokładnie je oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Oprócz tego powinniśmy wkładki, aby nie uległy zniekształceniu czy połamaniu podczas prania. Możemy wyjąć takie sznurówki i uprać je oddzielnie, by uniknąć wkręcenia ich w bęben.

Możemy użyć w tym celu specjalnych worków, w którym umieścimy każdego buta oddzielnie. Tak samo możemy postąpić ze sznurówkami. W ten sposób, woreczki zatrzymają wydobycie się piachu czy błota do wnętrza pralki.

Co ważne, buty powinniśmy prać w pełnej pralce. Warto zatem uzupełnić bęben ciuchami czy innymi rzeczami. Butów nie powinniśmy prać z eleganckimi i naszymi ulubionymi ciuchami.

Pralkę należy ustawić na mniejsze obroty oraz krótki czas. Najlepiej też wyłączyć wirowanie. Temperatura powinna wynosić 30-40 stopni. Nie należy używać środka do płukania. Natomiast inne środki powinniśmy używać zgodnie z zaleceniami pokazanymi na opakowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *