Skurczona bluzka? Sprawdź, jak prać tkaniny
Mogłoby się wydawać, że pranie to czynność banalna, która nie wymaga większych przemyśleń. Nic bardziej mylnego. Chyba każdy spotkał się z sytuacją, że ubrania wyjęte z pralki wyglądało zupełnie inaczej, niż przed praniem.
Tkanina może skurczyć się lub stać się workowatą. W obu przypadkach takie ubrania nie nadają się do użytku. Przed włożeniem ubrań, czy też innych produktów (np. pościeli, zasłon, obrusów) do pralki, należy sprawdzić oznaczenia na metkach. Delikatne tkaniny wymagają zupełnie innego traktowania. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń, to materiał pozostanie w nienaruszonym stanie pomimo częstego czyszczenia.
Jak prać tkaniny?
Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest produkt, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Trzeba mieć świadomość, że każdy materiał reaguje inaczej. Nawet, jeśli w przeszłości praliśmy bawełnianą bluzkę „na oko”, nie oznacza to, że kolejna również przetrwa takie warunki. Tkaniny zawierają różnego typu domieszki, które w dużym stopniu warunkują ich wytrzymałość. Poniżej przedstawiono, jak prać najpopularniejsze typu materiałów.
Pranie aksamitu oraz pluszu
Ubrania wykonane z aksamitu lub pluszu bardzo łatwo zniszczyć podczas wirowania, czy też wyciskania. Przed włożeniem odzieży do pralki zaleca się ich przewrócenie na lewą stronę. Pranie powinno odbywać się w temperaturze 30 st. C. Warto stosować delikatne detergenty. Po wypraniu warto rozprostować materiał w dłoniach, a następnie powiesić. Być może po wyschnięciu nie trzeba będzie dodatkowo go prasować. Jeśli jednak pojawią się zagniecenia, można pozbyć się ich za pomocą szczotki do ubrań.
Pranie jedwabiu
Niemal każdy wie, że jedwab to tkanina bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Lepiej nie wrzucać takiej odzieży do pralki. Zaleca się pranie ręczne, jednak warto zwrócić uwagę na temperaturę wody. Nie może ona być zbyt gorąca – najlepiej, aby była lekko ciepła. Po wybraniu nie należy wyżynać ubrania w rękach. Wystarczy umieścić go w ręczniku i w taki sposób pozbyć się nadmiaru wody. Jedwabiu nie wolna suszyć na słońcu, ani wieszać na sznurach. Odzież należy rozłożyć na płasko.
Pranie koronki
Koronka to materiał bardzo ciężki do czyszczenia. Można prać go w pralce, jednak zaleca się, aby umieścić odzież w specjalnych siateczkowych woreczkach. Dla większej pewności zaleca się pranie ręczne – woda powinna mieć temperaturę około 40 st. C.
Stare białe koronkowe obrusy, czy też serwety mogą zyskać świeżości, jeśli wypierzemy je z dodatkiem sody, czy też niewielkiej ilości wybielacza.
Pranie lnu
Czyszczenie lnianych ubrań nie stanowi wyzwania. Spokojnie można uprać je w pralce (zalecany program: „bawełna”). Czasami dobrze jest wygotować taką tkaninę, ale przedtem należy upewnić się, że w jej składzie znajduje się 100% lnu, bez żadnych domieszek.
Lniane obrusy lub akcesoria kuchenne można wyczyścić za pomocą odplamiacza, jednak nie może on zawierać chloru.
Pranie wełny
Wełniane swetry, czy też szale nie lubią, ani zbyt niskich, ani zbyt wysokich temperatur. Pranie wełnianych produktów powinno odbywać się w temperaturze 30–35 st. C. Po wypraniu nie wolno wykręcać materiału z nadmiaru wody, gdyż może go to zdeformować. Oczywistym jest, że odzież wełnianą lub zawierającą w składzie domieszkę wełny należy prać w programie „wełna”.
Pranie syntetyków
Materiały syntetyczne, takie jak np. poliester, nylon, spandex, akry, nie są zbyt trudne w czyszczeniu. Bez obaw można wrzucić je do pralki. Z pewnością nie zbiegną się, czy też nie odbarwią pod wpływem detergentów. Większą uwagę należy poświęcić ich suszeniu, gdyż często elektryzują się, a także trwale odgniatają. Lepiej nie korzystać z suszarki do ubrań.
Nie bez powodu sa oznaczenia na metkach. Duzo osob na nie nie patrzy, ale ja juz sie nauczylem, ze jest to bardzo wazne.