Dekorujemy wnętrza – podpowiadamy, jakie rolety wybrać

[REKLAMA]

Rolety są szykowną, a nade wszystko funkcjonalną dekoracją okna, która ochroni nas przed słońcem i nie dopuści do nagrzania pomieszczenia. Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w twoim wnętrzu? Sprawdzamy, czym cechują się najpopularniejsze rodzaje rolet!

Rolety zwijane

Rolety zwijane są klasycznym, a przez to jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań dostępnych na rynku. Rozpoznasz je po charakterystycznym sposobie podnoszenia – akcesorium zwija się w rolkę za pomocą mechanizmu sprężynowego, który umieszczony jest w kasecie. Proste, wolnowiszące modele są łatwe do samodzielnego montażu – przymocujesz je do ściany, sufitu lub ramy okiennej. Bardziej zaawansowane rozwiązania, oparte na bocznych prowadnicach, wymagają większej ingerencji w ramę okna, a przez to powinny być montowane przez profesjonalną firmę.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie, jako elegancki dodatek, sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Ogromne możliwości w doborze barw, wzorów i rodzajów tkanin czynią je uniwersalnym akcesorium, które z łatwością dopasujesz do wystroju domu. Ze względu na swoją specyficzną budowę, najlepiej wyglądają w oknach nie szerszych niż 2 metry.

Rolety rzymskie składają się z poziomych, szerokich pasów, które po podciągnięciu układają się w zakładki. W ofercie producentów znajdziemy modele tradycyjne i te wykończone falbaną. Mimo możliwości dowolnego doboru tkanin, nie zaleca się wykonywania rolet z grubych, sztywnych materiałów, które nie będą się estetycznie marszczyć i nie pozwolą na osiągniecie pożądanego efektu. Do produkcji najpiękniejszych, delikatnych rolet stosuje się m.in. bawełnę, jedwab, tiul, woal czy len.

Rolety austriackie i weneckie

Rolety austriackie i weneckie są specyficznym rodzajem rolet rzymskich. Rozwiązanie tego typu – wyszukane, ale funkcjonalne – stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zasłon i żaluzji.

Rolety austriackie są szyte na pionowych taśmach, a w konsekwencji – pofałdowane na całej wysokości materiału. Na ich „brzuszkach” mogą być umieszczone dodatkowe elementy dekoracyjne, np. koraliki lub kryształki. Rolety weneckie na pierwszy rzut oka przypominają klasyczną, gładką zasłonę. Swoje atuty odsłaniają dopiero później – podczas zwijania – kiedy to marszczą się niczym kurtyna w teatrze. Wykonane z połyskliwej tkaniny, nadadzą pomieszczeniu prawdziwy pałacowy klimat.

Rolety plisowane

Rolety plisowane są nowoczesnym rozwiązaniem w formie harmonijki, które – zamontowane na specjalnych zaczepach – stanie się integralną częścią okna. W klasie tej znajdziemy zarówno proste modele z taniego, lekkiego papieru, jak i dwufunkcyjne akcesoria z wyższej półki. Rolety premium są mocowane na dwóch ruchomych profilach, dzięki czemu można je zwijać z góry do dołu, a także z dołu do góry. Łatwo dopasowywalne do niestandardowych przestrzeni, idealnie sprawdzą się na oknach o nietypowych kształtach czy jako rolety dachowe.

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc w ciągu ostatnich lat stały się prawdziwym hitem mody. Zbudowane z naprzemiennie ułożonych zaciemniających i prześwitujących pasów, dobrze wpasują się zwłaszcza w minimalistyczne, industrialne wnętrza. Modele tego typu działają w analogiczny sposób, co żaluzje – umożliwiają precyzyjną regulację ilości i kąta padania światła. Odpowiednie ustawienie pasów spowoduje pożądane nocą pełne zasłonięcie okna i optymalną przepuszczalność światła za dnia. Rolety dzień-noc zamontujesz w prosty i bezinwazyjny sposób bezpośrednio na ramie okiennej.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety dzień-noce Wave dostępne w ofercie Karnix (https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html). Innowacyjna dekoracja okienna łączy w sobie nowoczesny design i praktyczność znaną z najlepszych modeli typu dzień-noc. Zbudowana z pasów w kształcie fali, pozwala na płynną regulację naświetlenia bez konieczności podnoszenia/opuszczania rolet.

5 komentarzy

  1. Ciekawy artykuł i bardzo pomocny. Sama od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą rolet w swoim mieszkaniu. Dziękuję za opisanie róznego rodzaju rolet.

  2. Sam wybierałem takie rolety jak i inne dekoracje okiennie które mają nie tylko funkcje estetyczne ale podstawową ich rolą jest regulowanie dopływu światła. Moim zdaniem to najważniejsze .

  3. Po lekturze artykułu zaczynam się zastanawiać nad zmianą zasłon i firan na rolety. Wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *