Porady dla kolekcjonerów porcelany

[REKLAMA]

Porcelana jest ceniona na całym świecie ze względu na swoje właściwości i piękny wygląd. W wielu domach porcelanowe zastawy wystawiane są jedynie na specjalne okazje, a ozdoby z tego materiału zajmują honorowe miejsca. Jeśli planujesz kolekcjonować porcelanę lub już zdobyłeś pierwsze sztuki, to w tym artykule znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci się odpowiednio obchodzić z porcelaną.

Jak kupować porcelanę, żeby nie żałować

Sprawdzanie autentyczności porcelany nie jest łatwym zadaniem. Nawet najbardziej doświadczonym kolekcjonerom zdarza się popełnić błąd. Niewprawione oko łatwo pomyli porcelanę z innym materiałem ceramicznym. O kilka porad poprosiliśmy znawcę porcelany z firmy Duo:

Zanim kupisz – dokładnie zbadaj przedmiot. Sprawdź pod kątem uszkodzeń mechanicznych: rys, pęknięć, wgłębień, brakujących części, przebarwień. Szukaj informacji: skąd pochodzi porcelana, czy była naprawiana, modyfikowana i jak. Zwracaj uwagę na gęstość porcelany, jej wagę. Pamiętaj, że wiekowy wygląd nie oznacza, że porcelana jest antyczna, a ponad dwustuletnia może wyglądać jak nowa.

Podrabianie wartościowych przedmiotów jest powszechną praktyką i dotyczy również porcelany. Świeżo upieczeni kolekcjonerzy bardzo często kupują „staro wyglądające” i bardzo drogie zestawy, aby później dowiedzieć się, że to niewiele warte rupiecie. Szansa, że w lombardzie, antykwariacie czy chińskim markecie znajdziesz wartościową porcelanę, jest równie mała, co prawdopodobieństwo wygranej na loterii.

Zanim zaczniesz kolekcjonować porcelanę

Jeżeli chcesz zostać prawdziwym kolekcjonerem, zacznij nie od zakupów, ale od nauki. Użyteczne informacje możesz znaleźć w specjalistycznej literaturze. Jeśli książki nie są dostępne w księgarniach, szukaj starszych pozycji w bibliotekach lub w Internecie. Nic nie zastąpi jednak kontaktu z porcelaną w praktyce – odwiedzaj muzea, galerie sztuki, wystawy porcelany. Cennym, choć nieco też zaśmieconym źródłem wiedzy są internetowe fora. Rozmawiaj z handlarzami, pytaj, czego powinieneś oczekiwać w danym przedziale cenowym. Korzystaj z każdej możliwości darmowego czerpania wiedzy od doświadczonych kolekcjonerów. Poznając rynek, z czasem wyrobisz swój własny „zmysł” do porcelany.

Jak dbać o porcelanę?

Uwielbiamy porcelanę za jej delikatność. Niestety to, co tak kusi w porcelanie, może się okazać także jej największą wadą. Aby elementy naszej kolekcji nie traciły nic ze swojej świetności, warto odpowiednio o nie zadbać.

Największym wrogiem porcelany jest nagła zmiana temperatur, więc podczas jej transportu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie termiczne. Nie trzeba chyba dodawać, że przedmioty muszą być doskonale zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Myjąc wyroby z porcelany, należy pamiętać, aby unikać wybielaczy i chemicznych środków czystości. Zamiast tego można posłużyć się wodą i odrobiną octu, który nada powierzchni pięknego połysku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *