W jakim celu od lat stosowaliśmy szkło ornamentowe?
Szkło jest dziś wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Wszystko dlatego, że wyróżniamy wiele jego rodzajów, czego przykładem jest szkło ornamentowe. Czym jest ten rodzaj szkła, do czego służy i gdzie można je wykorzystać?
Szkło ornamentowe, czyli co?
Szkło ornamentowe jest nieprzeźroczystym rodzajem szkła ozdobnego, z reguły o grubości między 4 a 6 milimetrów. Właśnie z tego szkła wykonywało się zawsze najczęściej witryny meblowe, szyby w drzwiach pokojowych czy łazienkowych, witraże, a nawet balustrady. Było więc zawsze stosowane jako element wykończeniowy w domach i mieszkaniach.
Powinieneś pomyśleć o tym rodzaju szkła, kiedy z jednej strony zależy Ci na przenikaniu światła do danej przestrzeni, z drugiej natomiast na ograniczeniu jego przejrzystości. Szkło ornamentowe pozwala stworzyć barierę dla wzroku, a więc nadaje się do tego znakomicie.
Jak powstają szyby ornamentowe?
Szkło ornamentowe to szyba dwojakiego rodzaju. Z jednej jej strony znajdują się wzory, czyli ornamenty. Z drugiej natomiast jest ona całkowicie gładka. Dzięki temu szyba ornamentowa charakteryzuje się walorami dekoracyjnymi, a przy tym również szczególnymi właściwościami użytkowymi. Bez trudu można ją zamontować w dowolnej przestrzeni i hartować, stąd doskonale nadaje się do wykonywania nawet małych dekoracyjnych ozdób.
Szyby ornamentowe powstają przez poddanie ich powierzchni procesowi ciągłego walcowania. W pierwszej kolejności podgrzewa się je do temperatury mięknienia, następnie przepuszcza między dwoma walcami, czego wynikiem jest naniesienie wzoru, który jest wytłaczany na wierzchniej powierzchni gorącej masy szklanej. Z kolei druga strona tafli jest nieregularnie gładka i półprzezroczysta.
Zastosowanie szkła ornamentowego w domach i mieszkaniach
W związku z tym, że szkło ornamentowe ma szczególne cechy, jest chętnie wykorzystywane w wielu przestrzeniach mieszkalnych. Poniższe jego zastosowanie to tylko wybrane przykłady.
Oszklenia drzwi, okien, witraży
Po szkło ornamentowe możesz sięgnąć, kiedy chcesz przeszklić drzwi lub okna. Oczywiście zadbaj wówczas o to, aby kolor i wzór wykonany na powierzchni były dopasowane do stylu domu oraz kolorystyki ścian.
Jeśli to wnętrza w stylu rustykalnym, przeszklenia powinny być w kolorach ciepłych (np. brąz, miód, czerwień). Co innego, kiedy to nowoczesne wnętrza. Wówczas najlepsze są ornamenty w kolorach szarym lub białym.
Oszklenia mebli – szuflad i drzwiczek meblowych
Weź pod uwagę to szkło ,kiedy chcesz oszklić drzwiczki lub szuflady w szafkach. W ten sposób dekorowano fronty meblowe już od dziesiątek lat i choć to dość staromodny sposób i rzadko wykorzystywany w dzisiejszym meblarstwie, to wciąż posiada swoich wielbicieli i wielbicielek.
A jakie Ty masz pomysły na zastosowanie szkła ornamentowego w domu czy mieszkaniu? Pochwal się swoimi propozycjami w komentarzu.