W jakim celu od lat stosowaliśmy szkło ornamentowe?

[REKLAMA]

Szkło jest dziś wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Wszystko dlatego, że wyróżniamy wiele jego rodzajów, czego przykładem jest szkło ornamentowe. Czym jest ten rodzaj szkła, do czego służy i gdzie można je wykorzystać?

Szkło ornamentowe, czyli co?

Szkło ornamentowe jest nieprzeźroczystym rodzajem szkła ozdobnego, z reguły o grubości między 4 a 6 milimetrów. Właśnie z tego szkła wykonywało się zawsze najczęściej witryny meblowe, szyby w drzwiach pokojowych czy łazienkowych, witraże, a nawet balustrady. Było więc zawsze stosowane jako element wykończeniowy w domach i mieszkaniach.

Powinieneś pomyśleć o tym rodzaju szkła, kiedy z jednej strony zależy Ci na przenikaniu światła do danej przestrzeni, z drugiej natomiast na ograniczeniu jego przejrzystości. Szkło ornamentowe pozwala stworzyć barierę dla wzroku, a więc nadaje się do tego znakomicie.

Jak powstają szyby ornamentowe?

Szkło ornamentowe to szyba dwojakiego rodzaju. Z jednej jej strony znajdują się wzory, czyli ornamenty. Z drugiej natomiast jest ona całkowicie gładka. Dzięki temu szyba ornamentowa charakteryzuje się walorami dekoracyjnymi, a przy tym również szczególnymi właściwościami użytkowymi. Bez trudu można ją zamontować w dowolnej przestrzeni i hartować, stąd doskonale nadaje się do wykonywania nawet małych dekoracyjnych ozdób.

Szyby ornamentowe powstają przez poddanie ich powierzchni procesowi ciągłego walcowania. W pierwszej kolejności podgrzewa się je do temperatury mięknienia, następnie przepuszcza między dwoma walcami, czego wynikiem jest naniesienie wzoru, który jest wytłaczany na wierzchniej powierzchni gorącej masy szklanej. Z kolei druga strona tafli jest nieregularnie gładka i półprzezroczysta.

Zastosowanie szkła ornamentowego w domach i mieszkaniach

W związku z tym, że szkło ornamentowe ma szczególne cechy, jest chętnie wykorzystywane w wielu przestrzeniach mieszkalnych. Poniższe jego zastosowanie to tylko wybrane przykłady.

Oszklenia drzwi, okien, witraży

Po szkło ornamentowe możesz sięgnąć, kiedy chcesz przeszklić drzwi lub okna. Oczywiście zadbaj wówczas o to, aby kolor i wzór wykonany na powierzchni były dopasowane do stylu domu oraz kolorystyki ścian.

Jeśli to wnętrza w stylu rustykalnym, przeszklenia powinny być w kolorach ciepłych (np. brąz, miód, czerwień). Co innego, kiedy to nowoczesne wnętrza. Wówczas najlepsze są ornamenty w kolorach szarym lub białym.

Oszklenia mebli – szuflad i drzwiczek meblowych

Weź pod uwagę to szkło ,kiedy chcesz oszklić drzwiczki lub szuflady w szafkach. W ten sposób dekorowano fronty meblowe już od dziesiątek lat i choć to dość staromodny sposób i rzadko wykorzystywany w dzisiejszym meblarstwie, to wciąż posiada swoich wielbicieli i wielbicielek.

A jakie Ty masz pomysły na zastosowanie szkła ornamentowego w domu czy mieszkaniu? Pochwal się swoimi propozycjami w komentarzu.