Czy warto kupić mieszkanie w centrum miasta?

[REKLAMA]

Zakup mieszkania jest dla większości ludzi największą inwestycją w życiu. Jest to spowodowane tym, że mieszkanie kupuje się przeważnie raz, na całe życie, ale również z tego powodu, że jest to zobowiązanie finansowe, które zaciąga się na wiele lat. Dlatego też należy taki zakup dobrze przemyśleć.

Jednym z podstawowych dylematów podczas kupowania mieszkania jest to, czy zdecydować się na mieszkanie zlokalizowane w centrum miasta, czy raczej na jego obrzeżach. Rynek nieruchomości w mieście królów jest bardzo rozwinięty, dlatego też przeciętny deweloper w Krakowie jest w stanie zaoferować mieszkania zarówno w centralnej części miasta, jak i w jego peryferyjnych dzielnicach, lub nawet poza geograficznymi granicami miasta. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Zalety mieszkania w centrum Krakowa

Kraków jest ośrodkiem miejskim, które zdecydowanie dominuje w całym regionie. To oznacza, że znajduje się tu lokalne centrum biznesu, usług, także handlu. Jako że miasto jest znane z innowacji i wysokiej jakości szkół wyższych, wiele korporacji lokuje tutaj swoje siedziby. To wszystko sprawia, że główne dzielnice Krakowa nigdy nie śpią i zawsze panuje tutaj relatywny tłok. Dla jednych jest to zaletą, gdyż z tego powodu na każdym kroku znajdują się wszelkiego rodzaju punkty usługowe, podczas gdy dla innych może to być uciążliwe.

Przeciętny deweloper w Krakowie nie boi się jednak wyzwań i takie firmy bardzo często stawiają pokaźne osiedla mieszkaniowe w centrum Krakowa, jednocześnie starając się tak zaprojektować osiedla mieszkaniowe oraz same budynki, aby życie w nich było jak najłatwiejsze i nie odczuwało się zgiełku miasta. Znajdując taki lokal, kupujący będzie mógł się cieszyć zarówno względnym spokojem, jak i zaletami miasta, takimi jak bliskość urzędów, punktów usługowych, lokali handlowych, a także dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Chcąc jednak mieć nieco więcej spokoju, warto wybrać mieszkania zlokalizowane poza głównymi dzielnicami.

Czy deweloperzy w Krakowie budują mieszkania poza centrum miasta?

Szukając spokojnej i cichej okolicy, wcale nie trzeba wyprowadzać się kilkadziesiąt kilometrów poza samo miasto. Można rozejrzeć się wśród ofert deweloperów, którzy swoje inwestycje zlokalizowali na uboczu. Terenów inwestycyjnych tego typu jest w Krakowie bardzo dużo, a przez to deweloperzy w Krakowie budują też spokojne osiedla, które położone są z dala od głównych dróg oraz lokalizacji, w których znajdują się biurowce, hale przemysłowe, magazyny czy duże galerie handlowe. Takie osiedla położone są często bezpośrednio obok lasów, pól oraz rozległych terenów, które nie mają klasycznie zurbanizowanego charakteru. Jeśli deweloper w Krakowie będzie w stanie zaoferować odpowiednią cenę i metraż lokalu, jest to rozwiązanie idealne dla rodzin z dziećmi, które mogą cieszyć się zaletami mieszkania w mieście, jak i spokojem charakterystycznym bardziej dla małego miasteczka.

Główne zalety mieszkania w takiej dzielnicy to przede wszystkim bliskość szkół, sklepów i przeważnie dobre skomunikowanie z centrum miasta. Pomimo tych zalet, można trochę uciec od codziennego zgiełku wielkiej aglomeracji. Warto też wspomnieć, że ceny gruntów w takich lokalizacjach są dużo niższe niż w centrum, a to oznacza, że finalne ceny metra kwadratowego mieszkania, również są dużo niższe, co jest niewątpliwą zaletą dla większości inwestorów. W niektórych przypadkach można oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, co zdecydowanie jest warte rozważenia.

One comment

  1. Moim zdaniem czy warto kupić mieszkanie w centrum miasta ? to zależy kto jak lubi . Osobiście mieszkam w mieście w domku jednorodzinnym . Jest mi dobrze . Kupić mieszkanie ? zależy czy w bloku czy ?. Osobiście nie chciał bym mieszkać w bloku ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *