Na zakup jakiego karnisza się zdecydować?

Do zawieszenia firany czy zasłony potrzebny będzie dodatkowy element wyposażenia w postaci karnisza. Mogłoby się wydawać, że jego wybór jest czymś mało znaczącym, ale w praktyce okazuje się być istotnym elementem wystroju. Powinien on zostać dobrany do bieżącej aranżacji wnętrza. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tej praktycznej dekoracji okiennej.

Jak dobrać odpowiedni karnisz do wnętrza?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego karnisza do wnętrza nie jest prostym zadaniem. Tym bardziej że obecnie możemy liczyć na bogaty i zróżnicowany asortyment, przez co trudno zdecydować się na konkretny model. Warto mieć na uwadze wystrój wnętrza, styl i charakter pomieszczenia. Karnisz wraz z pozostałymi elementami wyposażenia powinien tworzyć spójną całość aranżacyjną, co wpłynie korzystnie na estetykę wnętrza. Pierwszym krokiem przy zakupie jest określenie tego, czy karnisz ma być pojedynczy czy podwójny. Jeśli zamieramy zawiesić na karniszu wyłącznie firanę, wystarczy model pojedynczy. Z kolei do powieszenia firany i zasłony konieczny będzie zakup karnisza podwójnego. Alternatywą jest karnisz pojedynczy z podwójnymi wspornikami. Jeśli chodzi o długość rur, to powinny one być dłuższe niż szerokość okna o co najmniej 30 cm.

Karnisze mogą mieć różne końcówki, żabki i agrafki. Wybór zakończeń jest kwestią indywidualnych preferencji, mając na uwadze wystrój danego pomieszczenia. W przypadku klasycznych firan dobrym wyborem będą uniwersalne żabki. Z kolei agrafki nadają się do firan z wszytą taśmą. Można też zdecydować się na karnisz bez jakichkolwiek mocowań, co sprawdzi się przy firanach z przelotkami lub szelkami. W nowoczesnych wnętrza najbardziej popularne są karnisze metalowe, dostępne w różnych odcieniach. Tego typu karnisze są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie firany/zasłony ze względu na swoją dużą wytrzymałość. Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań nawiązujących do natury można polecić karnisze drewniane, które wspaniale współgrają z elementami wykonanymi z tego surowca – meblami, podłogą, drzwiami. Wprowadzają one ciepłą i przytulną atmosferę do pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z https://rolmajster.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *