Piłka nożna – jak wybrać najlepszą piłkę?
W Polsce jednym z najbardziej popularnych sportów jest piłka nożna. Nic więc dziwnego, że wiele osób, zwłaszcza dzieci, pragnie uprawiać tę aktywność fizyczną. Miejsc do gry nie brakuje, dlatego wystarczy jedynie zebrać grupę chętnych i rozpocząć rywalizację. Jednak piłka nożna nie może się obyć bez najważniejszego elementu, czyli piłki. Ten prosty produkt znaleźć można w każdym sklepie sportowym. Jak wybrać ten najlepszy?
Gra zespołowa, jaką jest piłka nożna, znana jest już od setek lat. Przez wieki ulegała jednak zmianom, aby ostatecznie przyjąć taką formę, jaka znana jest dzisiaj. Może się wydawać, że wybór piłki do gry to proste zadanie, jednak warto zaznajomić się z parametrami piłek, aby wybrać najbardziej dopasowany wyrób. W końcu inna piłka będzie odpowiednia do gry w hali, inna do rozgrywek outdoorowych. Nie bez znaczenia jest także wiek i umiejętności graczy. Dzieciom przyda się lżejsza piłka, dorośli mogą sięgnąć po piłki cięższe. Co jeszcze warto wiedzieć?
Rozmiary i waga piłek
W przypadku piłki do nogi niezwykle ważna jest jej wielkość oraz waga. To, czy będzie bardziej matowa czy z połyskiem, nie ma większego znaczenia. Najbardziej popularne piłki to te przeznaczone do gry na dworze. Mają one obwód wynoszący około 70 cm i ważą trochę ponad 400 gramów. Piłki do gry w hali, czyli w tak zwany futsal, mają średnicę około 60 cm, choć ważą mniej więcej tyle samo, co piłki outdoorowe. Jeśli w piłkę będą grały dzieci, można zakupić lżejsze produkty, np. takie ważące około 300 gramów.
Zakup piłki – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Waga i wielkość piłki to nie wszystko. Istotne są także inne kwestie, które wpływają m.in. na wytrzymałość tego rodzaju produktów. Piłki do nogi to wyroby bardzo mocno eksploatowane, dlatego zamiast kupować kiepskiej jakości wyrób, lepiej postawić na sprawdzone marki, np. Adidas. Dobrą piłkę można już kupić za kilkadziesiąt złotych. Posłuży ona przez wiele sezonów i pozwoli na intensywne treningi. O czym nie powinno się zapominać, kupując piłkę?
- W przypadku futbolówek bardzo istotny jest sposób łączenia poszczególnych paneli. Najdroższe, ale i najbardziej trwałe piłki to produkty szyte ręcznie, mechanicznie lub zgrzewane termicznie. Tańsze wyroby to piłki klejone, które mogą jednak szybko ulec zniszczeniu.
- Tworzywo, z jakiego wykonana jest zewnętrzna część piłki, także jest istotne. Najbardziej rozpowszechnione są piłki z PCV, głównie ze względu na niską cenę. Jeśli komuś zależy na zakupie bardziej solidnego modelu, powinien sięgnąć po piłki ze skóry syntetycznej lub naturalnej.
- Aby piłka sprawdzała się na murawie także w deszczowe dni, warto wybrać produkt z dodatkową warstwą ochronną w postaci wodoodpornego laminatu.
- Środek piłki, czyli tzw. pęcherz, najczęściej wykonuje się z lateksu lub butylu. Pęcherze butylowe uznaje się za bardziej trwałe i lepiej spełniające swoje zadanie.
- Standardowa piłka do nogi składa się z 32 paneli, czyli łat. Tę liczbę uznaje się za najbardziej optymalną, choć im piłka ma mniej paneli, tym lepiej, bo wówczas zapewniona jest jej wysoka kulistość.
- Najczęściej wybieranym kolorem piłki jest biel, bowiem ona najbardziej odznacza się w terenie, np. na murawie. Jednak jeśli ktoś zamierza trenować także w zimie, warto posiadać na własność dodatkowo bardziej kolorową futbolówkę, która lepiej sprawdzi się na śniegu. Producenci oferują dziś piłki o różnorodnych designach, także takie w ciemnych barwach.
Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają grać w piłkę nożną. Ta gra zespołowa to dziś najpopularniejsza dyscyplina sportowa znana na całym świecie. W Polsce uznawana jest przez wielu nawet za sport narodowy. Aby móc grać w piłkę na boisku czy w hali, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Piłka do nogi powinna być wytrzymała, odporna na wodę i mieć odpowiedni rozmiar oraz wagę.
Dodaj komentarz