Pustak szalunkowy – najważniejsze informacje przy zakupie
Pustak szalunkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Służy przede wszystkim murowaniu ścian fundamentowych i piwniczych. Jednak zdarza się, że z pustaków szalunkowych murowane są również ściany oporowe, przyziemia czy słupy. Sprawdzamy, czym jest pustak szalunkowy oraz jakie są jego rodzaje i właściwości.
Pustak szalunkowy – co to jest?
Pustak szalunkowy jest pustakiem wykonanym z betonu klasy C20/25. To pustak zalewowy lub zasypowy. Jeżeli skorzystamy z tego materiału budowlanego, możemy w krótkim czasie wznieść mocne i wytrzymałe ściany fundamentowe czy piwniczne, a nawet oporowe, przyziemia i słupy. Co nie jest bez znaczenia, pustaki oporowe pozwalają tworzyć konstrukcje, które nie wymagają deskowania.
Zastosowanie pustaków szalunkowych:
- budowanie ścian fundamentowych,
- budowanie ścian oporowych,
- budowanie słupów,
- budowanie ogrodzeń,
- budowanie garaży, budynków małej architektury i basenów.
Oczywiście pustak szalunkowy występuje w wielu wymiarach (m.in. 49 × 25 × 25 cm, 50 × 30 × 25 cm, 50 × 24 × 24 cm, 50 × 20 × 20 cm, 51 × 25 × 20,5 cm). Zwykle jeden pustak szalunkowy waży ok. 20 kilogramów lub nieco więcej.
Pustaki szalunkowe – rodzaje
Pustak szalunkowy to materiał, który można podzielić pod względem wielu różnych kryteriów. Wyróżnia się m.in. pustaki:
- podstawowe – otwarte z dwóch stron i służące do wznoszenia części zasadniczej muru;
- połówkowe – do uzupełnienia ścian przed narożnikiem;
- narożne – zamknięte z jednej strony.
Pustaki szalunkowe można też podzielić pod względem materiału wykonania. Wyróżnia się pustaki betonowe i keramzytowe. Lepszym wyborem jest keramzytowy pustak szalunkowy. To materiał lżejszy i lepszy pod względem izolacji termicznej ścian. Inny podział uwzględnia pustaki typu „L” (do szalowania wieńców na ścianach zewnętrznych) oraz typu „C” (do ścian wewnętrznych jako uzupełnienie pustaków typu „L”).
W końcu pustaki szalunkowe dzieli się względem przeznaczenia, tj.:
- słupkowe – do wznoszenia słupów;
- fundamentowe – do wznoszenia ścian fundamentowych i ścian piwnicznych;
- filarowe – do budowania filarów;
- wieńcowe – do szalowania wieńców w stropie (pustaki typu „L” lub „C”);
- ozdobne – do wznoszenia ogrodzeń.
Podsumowując, wydaje się, że pustak szalunkowy jest ciekawym materiałem budowlanym i warto wziąć go pod uwagę przy wznoszeniu budynku, a przynajmniej jego części. Oczywiście pustaki szalunkowe są bardzo szeroko dostępne na rynku. Jeżeli mówimy o dobrym stosunku jakości do ceny takiego materiału, naszą uwagę przykuła oferta producenta FORBET (https://www.forbet.pl/). To firma, która zajmuje się produkcją kostki brukowej oraz półfabrykatów betonowych z ponad 35-letnim doświadczeniem. Oferta producenta jest bardzo szeroka, a wytwarzane pustaki szalunkowe naprawdę dobrej jakości. Wydaje się, że w najbliższym czasie pustak szalunkowy nadal będzie cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony klientów, szczególnie mając na uwadze szerokie zastosowanie tych materiałów budowlanych.
Dodaj komentarz