Czym zajmuje się lekarz traumatolog i kiedy warto się do niego udać?
Specjaliści z zakresu traumatologii, nazywanej też traumatologią ruchu, zajmują się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem urazów powstałych w obrębie kości. Są oni zatrudnieni w szpitalach oraz prywatnych i publicznych ośrodkach zdrowia. Kiedy warto udać się do traumatologa? Jaki jest zakres jego obowiązków?
Czym zajmuje się traumatologia?
Traumatologia to jedna z dziedzin medycyny, której przedmiotem zainteresowania są urazy kości. Do traumatologa najczęściej zgłaszają się pacjenci ze złamaniami kończyn lub mający problemy z kręgosłupem. Pacjentami są osoby uprawiające aktywnie sport, sportowcy zawodowi, seniorzy, cierpiący na różnego rodzaju choroby współistniejące. Traumatolog zajmuje się również diagnozowaniem chorób zwyrodnieniowych oraz wad postawy.
Jakie badania może zlecić traumatolog?
Konsultacja u traumatologa opiera się na zebraniu wywiadu medycznego, jednak na jego podstawie lekarz nie zawsze jest w stanie postawić nawet wstępną diagnozę. Konieczne jest więc badanie palpacyjne, a w razie potrzeby lekarz może również zlecić wykonanie:
- badania USG,
- rezonansu magnetycznego,
- RTG,
- tomografii komputerowej,
- badań laboratoryjnych.
Pacjenci, którzy mieli wykonywane powyższe badania (na przykład w szpitalu, po wypadku), powinni zabrać ze sobą na wizytę pełną dokumentację.
Kiedy warto zgłosić się do traumatologa?
Pacjenci po wypadkach często korzystają z konsultacji traumatologicznej w ramach hospitalizacji. Powinni jednak zgłosić się do specjalisty również po otrzymaniu wypisu – oceni on, czy leczenie przynosi oczekiwane efekty oraz zaproponuje ewentualne zmiany. Z opieki traumatologicznej korzystają również osoby, które:
- cierpią na bóle mięśni i stawów,
- mają problemy z kręgosłupem,
- zmagają się z reumatyzmem lub osteoporozą,
- doznały złamania kończyn,
- obserwują brak postępu w leczeniu złamania.
Pacjenci, którzy chcą skorzystać z pomocy traumatologa w ramach NFZ, potrzebują skierowania. Może je wydać na przykład lekarz rodzinny. Tymczasem korzystając z prywatnej opieki medycznej, skierowanie nie jest konieczne. Ważne, aby do specjalisty zgłosić się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli występują świeże złamania. Odwlekanie wizyty, a tym samym podjęcia leczenia, znacząco pogarsza nie tylko stan zdrowia pacjenta, lecz również jakość życia. Wielu pacjentów pozostaje pod opieką traumatologa przez dłuższy czas, aż do całkowitego wyleczenia. Później natomiast istotne są wizyty kontrolne. Konsultację traumatologiczną może przeprowadzić lekarz ortopeda traumatolog w Warszawie, w klinice REX MEDICA.
Jak przebiega proces leczenia?
Traumatolog, po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy, zaproponuje pacjentowi leczenie. Opiera się ono, w zależności od konkretnego przypadku, na fizjoterapii lub farmakoterapii. Czasami zmiany pozostawia się do obserwacji, nie podejmując konkretnych kroków, jednak specjalista może zalecić pacjentowi na przykład zmianę trybu życia na mniej obciążający kości, mięśnie i stawy. Traumatolog ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalizacji, w tym z ortopedą oraz reumatologiem. Może więc, jeśli okaże się to konieczne, skierować pacjenta na dodatkową konsultację.
Dodaj komentarz