Fakty i mity na temat karmienia dziecka piersią
Karmienie piersią to bardzo ważny aspekt macierzyństwa. W dzisiejszych czasach stało się ono jednak tematem kontrowersyjnym wokół którego powstało wiele powtarzanych od lat mitów. Jaka jest więc prawda na temat karmienia dziecka piersią?
Nawał pokarmu i bolące piersi u matki – FAKT
Najczęściej w pierwszych dniach po porodzie pojawia się u matki nawał pokarmu. Piersi są wtedy nabrzmiałe i często bolesne. Jest to dość nieprzyjemne uczucie, jednak zwykle po kilku dniach samoistnie mija. Nawał pokarmu szybciej pojawia się u kobiet, które rodziły naturalnie. Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie najczęściej doświadczają tego nieco później. Aby poczuć ulgę powinnyśmy jak najczęściej dostawiać wówczas dziecko do piersi lub, jeśli to konieczne, odciągać pokarm. U wielu kobiet podczas karmienia piersią, szczególnie na samym początku, pojawia się ból piersi. Towarzyszą mu często pękające brodawki. Ten objaw należy bacznie obserwować, gdyż może doprowadzić nawet do zapalenia piersi.
Karmić piersią należy do pierwszego roku życia dziecka – MIT
Tak naprawdę nie ma górnej granicy wiekowej, do której należy bezwzględnie zaprzestać karmienia piersią. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że na przykład dzieci karmione piersią dłużej niż rok czy nawet 2 lata gorzej się rozwijają czy mają problemy emocjonalne. Matka powinna karmić piersią do czasu, aż wraz z dzieckiem nie podejmie decyzji o zaprzestaniu. Wszystko zależy więc od osobistych potrzeb zarówno matki, jak i dziecka.
Zaparcia u niemowląt niekarmionych piersią są częstsze – FAKT
Faktem jest, że zaparcia mogą wystąpić u niemowląt zarówno karmionych piersią, jak i tych, które karmione piersią nie są. Prawdą jest jednak również to, że zaparcia u niemowląt niekarmionych piersią występują statystycznie częściej, podobnie jak inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą to być oprócz zaparć także kolki czy biegunki. Zaparcia u niemowląt karmionych piersią występują zazwyczaj rzadziej, ponieważ dziecięcy układ trawienny lepiej radzi sobie ze strawieniem mleka matki, niż mleka modyfikowanego. Jeśli nasze dziecko cierpi na zaparcia, warto spróbować wykonywać delikatne, okrężne masaże brzuszka, najlepiej połączone z ciepłą kąpielą. Powinno to pobudzić perystaltykę jelit niemowlaka.
Matka niekarmiąca piersią jest gorsza – MIT
Często możemy spotkać się z opinią, że matka niekarmiąca swojego dziecka piersią jest w jakiś sposób gorsza i krzywdzi własne dziecko. Nie należy jednak kierować się takimi słowami, gdyż nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Jest bowiem wiele korzyści, które płyną z karmienia dziecka mlekiem matki, jednak nie oznacza to automatycznie, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym na pewno będzie chorować czy będzie w jakimś stopniu słabsze. Nawet dzieci niekarmione piersią mogą być zupełnie zdrowe i najczęściej tak właśnie jest. Warto również pamiętać, że oceniające sformułowania kierowane w stronę matek niekarmiących piersią mogą być bardzo krzywdzące. Matka niekiedy bowiem niezależnie od swojego wyboru nie może karmić. Jest tak na przykład w przypadku, gdy kobieta zakażona jest wirusem HIV.
Dodaj komentarz