Jak poradzić sobie z rozstępami w ciąży?

[REKLAMA]

Rozstępy w ciąży to wcale nie konieczność. Ich pojawianie się jest zdeterminowane różnymi czynnikami. Nie zawsze pojawienie się rozstępów będzie winą niewłaściwej diety czy nieprawidłowego stylu życia w ciąży.

Skąd biorą się rozstępy

Rozstępy to po prostu blizny powstające w skórze właściwej. Do ich powstania dochodzi przy nadmiernym rozciągnięciu skóry. Zwykle jeśli naciągnie się skóry powyżej jej granicy naciągania, pękają włókna kolagenowe, a części podskórnej tkanki nie da się już odbudować. Stąd w niektórych miejscach naciągnięta skóra, nie wróci nigdy do stanu pierwotnego.

Poza ciążą rozstępy pojawiają się również:

  • u „ciężarowców” – sportowców dźwigających ciężary
  • osób, które w krótkim czasie sporo przytyły
  • szybko rosnących nastolatków

Ciąża a rozstępy

Rozstępy w ciąży to dość częsta przypadłość u kobiet, które w trakcie ciąży sporo przybrały na wadze. Mogą pojawić się na brzuchu – to chyba najczęstszy przypadek, ale równie dobrze na udach czy piersiach. Niestety rozstępy w ciąży nie towarzyszą nam w trakcie ciąży, tylko się wtedy pojawiają, zaś najbardziej widoczne będą po porodzie, kiedy nasze ciało wróci do swoich normalnych kształtów.

Jak nie dopuścić do pojawiania się rozstępów w ciąży?

Ciąża to taki stan, w którym na wiele sobie pozwalamy, ale też szczególnie o siebie dbamy. Wato w tej dbałości położyć podwójny nacisk na skórę, by rozstępy w ciąży nie były naszym problemem. Skóra tak samo jak kości ma w ciąży spore problemy z regeneracją i dodatkowymi obciążeniami. O ile układowi kostnemu możemy pomóc wyłącznie zbytnio się nie przemęczając i ograniczając maksymalnie ruch z dodatkowym (poza brzuchem) obciążeniem. O tyle skórze można pomagać i to już na początku ciąży. Po pierwsze masując skórę co dziennie przynajmniej dwa razy. Już w pierwszym trymestrze, spokojnymi ruchami, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonymi kremami. Masować trzeba nie tylko skórę brzucha, chociaż na tym na początek należałoby się skoncentrować, ale również pośladki, ramiona, piersi. Delikatne wklepywanie kremów, bardzo poprawia cały system narządów krwionośnych zlokalizowanych pod skórą.

Pamiętajmy, że tylko regularne stosowanie kremów i preparatów nawilżających ma sens. Jeśli będziemy to robić przez całą ciążę, każdego dnia, ryzyko pojawienia się rozstępów, zmniejszymy o połowę.

2 komentarze

  1. Na rozstępy można stosować sok z cytryny.Znany jest ze swoich rozjaśniających właściwości oraz zawiera sporo witaminy C .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *