Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

[REKLAMA]

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno być w pełni przemyślane, a przede wszystkim dostosowane do oficjalnych zaleceń. Warto pamiętać, że obecnie wszelkie zasady dotyczące rozszerzania diety malucha są mniej surowe niż dawniej. Jak poszerzać jadłospis dziecka, by było to dla niego w pełni korzystne?

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?

Czas rozszerzania jadłospisu niemowlęcia powinien być dostosowany do tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Gdy dziecko karmione jest naturalnie zaleca się, aby jego jedynym pokarmem do 6 miesiąca życia było mleko matki. W pełni bowiem zaspokaja ono wtedy wszelkie potrzeby malucha. Niekiedy jednak matka nie może lub nie chce karmić dziecka piersią. Wówczas rozwiązaniem jest zastosowanie mleka modyfikowanego. Dziecko będące na takiej diecie może mieć rozszerzany jadłospis nieco wcześniej – już od 4 miesiąca życia.

Jakie pokarmy wprowadzać najwcześniej do jadłospisu niemowlaka?

Obecnie nie ma sztywnych reguł co do tego, jakie konkretnie produkty powinniśmy wprowadzać wcześniej, a które później. Ogólne zalecenia mówią, że najwcześniej powinniśmy dziecku podawać warzywa, nieco później zaś owoce, a jeszcze później mięso i produkty zbożowe. Początkowo oczywiście dieta dziecka powinna bazować przede wszystkim na produktach płynnych i półpłynnych. Możemy zacząć podawać dziecku zupki na bazie zmiksowanych warzyw i kaszki. Do zupek stopniowo dodawajmy delikatne mięso. Z czasem w diecie naszego malucha powinno pojawiać się coraz więcej produktów w formie stałej – przetarte na grubych oczkach warzywa i owoce, a następnie pokrojone w drobne kawałeczki. Pamiętajmy jednak, aby potraw przeznaczonych dla dziecka nie solić i nie dodawać do nich ostrych przypraw.

Kaszka bezmleczna czy kaszka z mlekiem?

Rozszerzając dietę dziecka możemy podawać mu także kaszki, które dostępne są właściwie w każdym sklepie. Najczęściej producent kaszki podaje na opakowaniu od jakiego wieku można produkt podać dziecku. W sklepach dostępne są kaszki bezmleczne oraz mleczne. Kaszka bezmleczna nie zawiera w sobie mleka modyfikowanego. Będzie to dobre rozwiązanie na przykład dla dzieci, które cierpią na nietolerancję laktozy. Kaszka bezmleczna bowiem może być rozrobiona z produktem mającym zastępować mleko, który najczęściej przepisywany jest maluchowi przez lekarza. Kaszki mleczne to takie, które w swoim składzie zawierają mleko modyfikowane. Nadadzą się one doskonale dla dzieci niemających nietolerancji. Kaszki mogą być wzbogacone o różne dodatkowe składniki, takie jak na przykład owoce. Produkt taki z pewnością będzie bardziej atrakcyjny smakowo dla naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *