Jaki opatrunek na ranę zastosować?

[REKLAMA]

W przypadku powstania na naszej skórze rany należy ją odpowiednio zabezpieczyć i opatrzyć. Najczęściej możemy zrobić to samodzielnie w domu. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego sposobu opatrywania, który byłby idealny dla każdego rodzaju ran. Zawsze trzeba uwzględnić specyfikę każdego urazu.

Gaza jałowa czy niejałowa – którą wybrać?

Do opatrywania różnego rodzaju ran bardzo często wybierana jest gaza opatrunkowa. Gaza jest materiałem, który jest bardzo łatwo dostępny – zakupić możemy go w każdej aptece. W większości domów gaza znajduje się także w domowej apteczce. Jest to bardzo uniwersalny artykuł, który występuje w postaci jałowej lub niejałowej. Często bagatelizujemy różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami opatrunków, lecz jest ona w rzeczywistości bardzo istotna. Gaza jałowa to opatrunek, który poddany został procesowi sterylizacji. Dlatego też na jego powierzchni nie występują żadne drobnoustroje. Taki rodzaj opatrunku jest idealny do stosowania go na rany. Gaza niejałowa natomiast nie została poddana procesowi sterylizacji. Dla bezpieczeństwa lepiej więc używać jej do innych celów niż opatrywanie ran. Nie zapewnia ona bowiem w 100 % sterylnych warunków.

Rodzaje plastrów stosowanych na rany

Na rany niewielkie i niezbyt głębokie możemy zastosować zwykłe plastry, które łatwo zakupimy w każdej aptece, ale także w większości drogerii czy innych sklepów. Warto zainwestować w plastry wodoodporne, które z pewnością zapewnią nam większy komfort użytkowania. Plaster zastosowany na ranę ma na celu wyłącznie zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zabrudzenia czy ewentualne urazy. Istnieją jednak również plastry specjalistyczne, które stosować należy przy bardziej zaawansowanych ranach. Takimi będą na przykład rany silnie sączące. Na takie warto nałożyć opatrunek złożony z plastra hydrowłóknistego, alginianowego czy hydrokoloidowego. Niekiedy zdarza się natomiast, że rany, które opatrujemy są zakażone. Wówczas przydatne okazują się plastry z jonami srebra.

Jaki opatrunek zastosować na oparzenie?

Oparzenia to bardzo wymagające rany, dlatego też z ich opatrywaniem należy być bardzo ostrożnym. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zastosować przy tej czynności jest schłodzenie oparzonego miejsca. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przyłożyć do niego lód czy włożyć ranę pod lodowatą wodę. Możemy schłodzić ją wodą, ale nie powinna ona być od razu zbyt zimna – najlepiej, aby była to woda letnia przechodząca delikatnie w chłodną. Na rany oparzeniowe warto zastosować opatrunek hydrożelowy. Plastry hydrożelowe będą skutecznie schładzać nasze oparzenie i wręcz „wyciągać” z oparzonego miejsca wysoką temperaturę. Z pewnością przyspieszy to gojenie rany i przyniesie nam dużą ulgę w bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *