Kiedy warto wybrać się na konsultację do kardiologa?

[REKLAMA]

Kiedy warto wybrać się na konsultację do kardiologa? Specjalistyczna konsultacja kardiologiczna w celach profilaktycznych to dokonały sposób dbania o swoje zdrowie. W jakim celu warto zgłosić się do kardiologa i jak często powinniśmy umawiać takie wizyty?

Warto zadbać o zdrowe serce

Odpowiednia profilaktyka chorób serca i układu krążenia to istotna kwestia, której nie należy zaniedbywać. Dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że w Polsce codziennie z powodu niewydolności sercowo-naczyniowej umiera około 500 osób.

Problemy sercowo-naczyniowe dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż w dużej mierze są związane z procesami starzenia się, mogą wystąpić również u ludzi stosunkowo młodych. Stres, niewłaściwa dieta i wszechobecny pośpiech sprawiają, że coraz częściej potrzebujemy pomocy lekarza.

Specjalistą, do którego należy się zwrócić jest kardiolog – konsultacja u tego lekarza pozwoli na przeprowadzenie podstawowych badań diagnostycznych. Wczesna profilaktyka to najlepszy sprzymierzeniec w walce z chorobami serca i układu krążenia.

Konsultacja kardiologiczna – jak często?

Eksperci uważają, że osoby po 45. roku życia powinny raz w roku udawać się na konsultację kardiologiczną. Jak wygląda taka wizyta? Lekarz specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, żeby ustalić ryzyko pojawianie się chorób sercowo-naczyniowych. Może zapytać na przykład o styl życia, przebyte choroby czy stosowaną dietę. Istotny jest także fakt, czy pacjent spożywa alkohol i pali papierosy.

W czasie konsultacji, kardiolog Toruń od razu może wykonać podstawowe badania, takie jak:

  • Echokardiografia (tzw. echo serca)
  • EKG spoczynkowe oraz EKG wysiłkowe

W celu jak najdokładniejszego zdiagnozowania pracy mięśnia sercowego, lekarze wykorzystują metodę Holtera. Pozwala ona na 24-godzinną rejestrację pracy serca. Dzięki uzyskanym wynikom kardiolog jest w stanie dostrzec ewentualne nieprawidłowości i w porę rozpocząć leczenie. Istnieją dwa rodzaje tego badania:

  • Holter EKG, czyli rejestracja pracy serca w sposób ciągły przez pełną dobę
  • Holter ciśnieniowy, czyli rejestracja ciśnienia tętniczego w sposób ciągły przez pełną dobę

Konsultacja kardiologiczna dla dzieci

W niektórych wypadkach zalecana jest również konsultacja kardiologiczna dla dzieci. Jest tak w sytuacji, gdy dziecko odczuwa ból w klatce piersiowej lub jest zagrożone pojawieniem się choroby wieńcowej. Do czynników, które zwiększają wspomniane ryzyko należą otyłość, wysoki poziom cholesterolu lub nadciśnienie tętnicze.

W przypadku podejrzenia poważnych zaburzeń, kardiolog może skierować dziecko na badanie EKG, wysiłkowe lub spoczynkowe. Wykonując EKG wysiłkowe dzieci, specjalista jest w stanie wykryć zmiany czynności elektrycznej serca. To badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Kiedy wizyta u kardiologa jest koniecznością

Regularne planowanie konsultacji kardiologicznej to najlepszy sposób na skuteczną profilaktykę chorób serca i układu krążenia. Istnieją jednak sytuacje, w których należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Do symptomów, które mogą okazać się niebezpieczne dla pacjenta, należą:

  • Nieregularna lub przyspieszona praca serca
  • Ból w klatce piersiowej
  • Ból i zawroty głowy
  • Częste duszności lub omdlenia

W przypadku pojawienia się powyższych oznak, kardiolog zleci specjalistyczną diagnostykę. Na podstawie jej wyników dopasuje metodę leczenia do potrzeb pacjenta. Z tego względu gdy pojawią się groźne symptomy, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Bardzo często kardiolodzy wskazują pacjentom drogę polegającą na zmianie stylu życia, w tym diety. Zdarza się jednak, że konieczne okazuje się przyjmowanie leków, a niekiedy – przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź www.citomed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *