Klamry na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to dolegliwość spotykana w każdym wieku, również dzieci. Jest bolesna, czasami powoduje ropne stany zapalne, co znacznie utrudnia chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Niestety przeważnie przyczyną jest złe skracanie paznokci. Niepoprawne obcinanie paznokci już w wieku niemowlęcym, szybko przynosi efekt w postaci wrastających paznokci.

Jednym ze sposobów leczenia wrastających paznokci jest zastosowanie specjalistycznej klamry ortonyksyjnej. To mało inwazyjna i bezbolesna metoda. Co ważniejsze, pozwala uniknąć tradycyjnej metody chirurgicznej, jaką jest usuwanie całej płytki paznokcia.

Ortonyksja jest dziedziną podologii zajmującą się korektą kształtu paznokci wrastających, wkręcających i zdeformowanych. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju klamer ortonyksyjnych odciąża skórę, dzięki uniesieniu bocznych krawędzi płytki i przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. Zadaniem klamer jest także przywrócenie paznokciom prawidłowego kształtu i toru wzrostu, dzięki wykorzystaniu funkcji dźwigni/ciągu, sprężystości i rotacji.

W Klinice Podologicznej Ortomedicum (Gliwice, Wrocław) pracujemy w oparciu o klamrę Fraser’a i UniBrace. Podczas wizyty specjalista dobiera odpowiedni rodzaj klamry ortonyksyjnej dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny, a klamra nie stanowi przeszkody w codziennym życiu.

Klamra Fraser’a

Popularna klamra znana od 1961 roku wykonana ze sprężystego drutu ze stali chirurgicznej (drut chromowo-niklowy) o grubości 03, 04, 05 mm. Doskonale nadaje się do korekcji paznokci wrastających, wkręcających, przy odciskach w wałach paznokciowych i na małych paznokciach.

Jak wygląda procedura założenia klamry?

Specjalista oczyszcza wały paznokciowe oraz oszlifowuje i matuje płytkę paznokciową. Następnie ukształtowaną indywidualnie do potrzeb klienta, jednoczęściową klamrę zahacza się obustronnie pod paznokciem, nasuwając ją na płytkę od strony wolnego brzegu. Klamra zostaje na trwałe umocowana poprzez utwardzenie omegi kompozytem stomatologicznym lub akrylem. Wały paznokciowe zostają zabezpieczone poprzez aplikacje tamponady.

Przeciwwskazania do założenia klamry: zaburzenia czucia, uczulenie na chrom lub nikiel, RZS, koilonychia, ziarnina, stan zapalny, onycholiza, grzybica, brak współpracy z pacjentem

Klamra UniBrace

UniBrace to nowatorskie narzędzie podologiczne umożliwiające samodzielne tworzenie klamer uniwersalnych. Dzięki temu narzędziu podolog tworzy klamrę idealnie dopasowaną do potrzeb konkretnego pacjenta. Wysoce elastyczna klamra wykonana jest ze stali chirurgicznej implantacyjnej (wg amerykańskiej normy – symbol 316L) o grubości drutu 02, 03, 04 mm. System UniBrace wykorzystuje znany od dawna kształt klamry w formie litery M lub W. Klamra ta pozwala na korekcję niemal każdej deformacji paznokci poprzez nadanie jej odpowiedniego kształtu i prostą aplikację.

Jak wygląda aplikacja?

Podolog oczyszcza wały paznokciowe i płytkę paznokcia. Następnie formuje odpowiednią klamrę. Klamra zostaje przyklejona do płytki paznokcia za pomocą kompozytu stomatologicznego.

Czas trwania terapii klamrami uzależniony jest od struktury płytki paznokciowej (jej grubości i kształtu) oraz od stanu okolicznych tkanek i współpracy pacjenta z podologiem. Przekładanie i ponowna aktywacja klamry powinny odbywać się co 4-8 tygodni.

Stosowanie klamry na wrastające paznokcie to niezwykle skuteczna metoda leczenia. Zachęcamy wszystkich, którzy na co dzień borykają się z problemem wrastających paznokci, aby skonsultowali się z podologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *