Leki na kaszel a inne medykamenty

[REKLAMA]

Nie każdy kaszel świadczy o chorobie i nie każdy może w ogóle być leczony. Kaszel może towarzyszyć nam okresowo podczas przeziębienia, ale może też być wywołany mechanicznym uszkodzeniem śluzówki. Jaki lek na kaszel wybrać?

Każdy lek na kaszel powinno się kupować w aptece. Większość takich środków nie jest oczywiście na receptę, ale lekarz powinien przeanalizować z jakimi chorobami mamy do czynienia i jakie preparaty przyjmujemy na stałe. Wszystko po to, by nie tylko nie kolidowały ze sobą składy leków, ale także by oba były skuteczne.

Jaki kaszel taki lek

Kaszel dzielimy ze względu na specyfikę na:

  • kaszel suchy
  • kaszel wilgotny

Oba rodzaje wymagają innego rodzaju lek na kaszel.

Kaszel suchy jest mechanizmem obronnym, więc jego leczenie, a raczej tłumienie powinno odbywać się w stopniu minimalnym. Nie zawsze jest to możliwe, bo kaszel suchy może np. małym dzieciom uniemożliwiać zaśnięcie, wówczas podawane są środki łagodzące objawy kaszlu, ale można je stosować wyłącznie za przyzwoleniem lekarza.

Zupełnie inaczej walczy się z kaszlem mokrym, który ma ułatwić odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w płucach. W kaszlu mokrym przede wszystkim należy dużo pić, bo to pozwala wydzielinie łatwiej się formować i likwiduje tzw. kulkę w gardle właśnie w wyniku odksztuszania.

Leczenie kaszlu w domu

Jeśli kaszel nie uniemożliwia nam snu i nie męczy zanadto, a towarzyszy nam podczas przeziębienia, możemy spróbować poradzić sobie z nim domowymi sposobami i stosowaniem lek na kaszel doradzonym nam przez farmaceutę. Jeśli kaszel jest mocno duszący i jego specyfika nie zmienia się przez ponad 4-5 dni, wypada udać się do lekarza, bo kaszel ten może sygnalizować pojawienie się poważniejszej infekcji dróg oddechowych. Wówczas do leku na kaszel lekarz przepisze nam odpowiednio tabletki nawilżające błony śluzowe.

Dobrą metodą na zwiększenie wilgotności naszego układu oddechowego i ulżenie sobie w kaszlu jest stosowanie inhalacji. Jeśli nie mamy w domu olejków, wystarczy do inhalatora wlać np. sól fizjologiczną, co prawda ma ona obojętny odczyn i napar z niej bezpośrednio nie leczy, pomoże jednak znacząco w poprawie środowiska układu oddechowego. Na kaszel najlepiej sprawdzą się jednak olejki zapachowe, które zarówno w nosie, jak i gardle spowodują głębokie poczucie komfortu i widocznie ułatwią oddychanie, jeśli do kaszlu dochodzi jeszcze katar.

2 komentarze

  1. Przy kaszlu mokrym pomóc może picie dużej ilości płynów i oklepywanie.Suchy kaszel należy zwalczyć, podając leki przeciwkaszlowe – hamujące odruch kaszlu.

  2. Kaszel to mimowolna reakcja skurczowa spowodowana podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg.Najlepsze domowe metody na mokry i suchy kaszel:Syrop z cebuli ;Inhalacje;Wywar z szałwii ;Siemię lniane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *