Miłorząb japoński – co warto o nim wiedzieć?

[REKLAMA]

Miłorząb japoński to drzewo, które naturalnie występuje w Chinach; w Polsce – poza nielicznymi okazami – praktycznie nie występuje. W ziołolecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim liście miłorzębu, które są zbierane jesienią. Co warto wiedzieć o miłorzębie i jak może on wpływać na nasz organizm?

Podstawowe właściwości miłorzębu japońskiego

Miłorzęby są bez wątpienia jednymi z najbardziej długowiecznych roślin. Preparaty przygotowane na ich bazie mogą pomóc przede wszystkim w poprawie krążenia mózgowego. Wpływają korzystnie na krążenie krwi w mózgu, co z kolei zwiększa poziom jego dotlenienia. Miłorząb japoński poprawia także elastyczność naczyń krwionośnych i ogranicza ich przepuszczalność. Ponadto poprawia koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania, a także niezwykle korzystnie wpływa na pamięć – szczególnie u osób starszych. Może nawet do pewnego stopnia złagodzić objawy demencji starczej.

Miłorząb japoński wykazuje także działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki i tym samym może opóźniać procesy starzenia się organizmu. Miłorząb ma także właściwości antyagregacyjne, co oznacza, że zmniejsza lepkość krwi oraz ogranicza agregację płytek krwi i czerwonych krwinek.

Inne zastosowania miłorzębu japońskiego

Miłorząb zazwyczaj jest stosowany właśnie w przypadku problemów z pamięcią i koncentracją. Niekiedy bywa jednak składnikiem preparatów, które mają zupełnie inne zastosowanie. Miłorząb japoński jest np. składnikiem balsamów używanych w walce z cellulitem. Może być także wykorzystywany do produkcji preparatów stosowanych w przypadkach zaburzenia erekcji. Świetnie sprawdzi się także jako składnik kremów do cery naczynkowej i kremów pod oczy.

Suplementacja

Miłorząb japoński jest składnikiem wielu różnych preparatów, jednak najczęściej występuje jako samodzielny suplement diety, zazwyczaj w postaci kapsułek. W niektórych przypadkach (zwłaszcza jeśli chodzi o preparaty na pamięć) miłorząb japoński jest wzbogacany ekstraktem z żeń-szenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *