Nadwzroczność – co musisz o niej wiedzieć?

[REKLAMA]

Według statystyk publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), prawie dwieście pięćdziesiąt milionów ludzi na całym świecie cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania narządu wzroku. Wśród nich, ponad połowę przypadków stanowią takie wady oraz schorzenia jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm.

Wady wzroku to też choroby cywilizacyjne!

Powyższe alarmujące dane powodują, że problemy związane z jakością widzenia postrzegane są jako choroby cywilizacyjne, a więc analogicznie jak chociażby nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga czy depresja. Wszystkie te schorzenia mają wspólny mianownik – współczesny tryb życia, związany z pośpiechem, złą dietą i cyfryzacją. W przypadku schorzeń oczu szczególnie niekorzystne i nadwyrężające wzrok są częste, codzienne kontakty z ekranami komputerów, smartfonów, tabletów czy telewizorów. To dlatego właśnie coraz więcej wśród nas osób, muszących korzystać z soczewek czy okularów.

Światowy Dzień Wzroku

Drugi czwartek października, to dzień, w którym co roku od ponad dwudziestu lat, cały świat koncentruje się na narządach zmysłu wzroku, jakimi są oczy. To oczywiście tylko pewien symbol, ale podkreślający zagrożenie i powagę sytuacji, w jakiej znalazły się we współczesnym świecie oczy. A jest na co zwracać uwagę, bo nasze oczy odpowiadają za blisko 80 proc. bodźców i informacji, które następnie są przekazywane do mózgu.

Dokuczająca nadwzroczność

Dalekowzroczność, nadwzroczność czy hiperopia to określenia tego samego schorzenia. Osoba dalekowidząca widzi o wiele bardziej precyzyjnie obiekty położone w dalszej odległości, z kolei te w bliższym dystansie sprawiają one znaczny problem, jeśli chodzi o wyrazistość obrazu.

Nadwzroczność pojawia się w momencie, gdy rogówka przybiera zbyt płaski kształt, przez co moc optyczna jest niewystarczająca w relacji do długości gałki ocznej. Absorbowane przez oko światło skupia się zatem poza siatkówką zamiast na jej powierzchni.

Warto nadmienić, że dalekowidzem można się urodzić. Większość dzieci ma lekką nadwzroczność. Wada ta jednak w niektórych przypadkach mija wraz z nadejściem okresu dojrzewania. Nadwzroczność może jednak też mieć charakter nabyty i najczęściej ujawnia się w średnim wieku, w okolicach czterdziestego roku życia.

Jak walczyć z nadwzrocznością?

W przypadku napotkania problemów z widzeniem, warto w pierwszej kolejności udać się na konsultację do okulisty. W razie stwierdzenia wady wzroku w postaci nadwzroczności, będziemy mogli wybrać z co najmniej dwóch podstawowych opcji do dalszego postępowania.

Po pierwsze skorzystać można z tradycyjnych okularów lub z wygodnych soczewek kontaktowych. W przypadku tych ostatnich, warto wypróbować wyroby, które charakteryzują się szczególnie wysoką jakością, gdyż powierzchnia soczewek bezpośrednio dotyka do powierzchni oczu.

Co ciekawe, soczewki do testowania otrzymamy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Warto dodać, że jest to optymalne rozwiązanie dla osób ceniących sobie swobodę, w tym zwłaszcza dla młodzieży, która z reguły prowadzi aktywny tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *