Najczęstsze alergeny przy alergiach skórnych
Alergia skórna to problem nie tyko zdrowotny, ale dla wielu osób także poważny kłopot estetyczny. Objawy alergii skórnej są bowiem widoczne gołym okiem, a do tego bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Jakie są objawy takiej alergii i jakie czynniki są najczęstszymi alergenami?
Symptomy alergii skórnej
Alergia skórna, jak sama nazwa wskazuje, objawia się symptomami widocznymi na skórze uczulonego. Po kontakcie z alergenem na skórze pojawia się najczęściej uciążliwa wysypka. Zmiany skórne są zwykle zaczerwienione i powodują silny świąd. Osoba uczulona najczęściej nie może powstrzymać się od drapania zmienionych chorobowo miejsc, a to powoduje jeszcze bardziej nasilone swędzenie. Przez to skóra staje się sucha, a to wywołuje jej łuszczenie się. Nadmierne drapanie zmian skórnych powoduje, że powstają blizny, które często są później trudne do usunięcia.
Rękawice lateksowe a alergia skórna
Alergia skórna na lateks jest bardzo częsta, przede wszystkim u osób, które pracują w służbie zdrowia. Rękawice ochronne są właściwie obowiązkowe u osób takich jak lekarze, pielęgniarki, położne itp. Stanowią one barierę ochronną, która minimalizuje ryzyko zarażenia się różnymi chorobami, między innymi takimi, które przenoszone są na przykład przez krew, z którą osoby wykonujące takie profesje mają do czynienia właściwie na co dzień. Przy długim kontakcie z lateksem często ujawnia się na niego alergia, która może dawać swoje objawy natychmiast po kontakcie alergenu ze skórą, jak i dopiero po jakimś czasie. Najlepszym sposobem wyeliminowania uciążliwych objawów uczulenia jest po prostu unikanie substancji, która powoduje reakcję alergiczną. Dla rękawiczek lateksowych jest wiele alternatyw. Można zastosować na przykład rękawice nitrylowe, winylowe czy poliwinylowe. Należy także zwrócić uwagę na to, że lateks występuje w wielu innych artykułach, takich jak na przykład prezerwatywy. Osoby uczulone na lateks powinny więc używać tylko prezerwatyw wykonanych z silikonu czy poliuretanu.
Kosmetyki a alergia skórna
Reakcję alergiczną mogą wywoływać także niektóre składniki kosmetyków, których używamy na co dzień. Dlatego też zawsze przed zakupem jakiegokolwiek produktu warto prześledzić jego skład i upewnić się, czy nie zawiera substancji, na które mamy uczulenie. Najczęściej występujące w kosmetykach alergeny to na przykład oleje mineralne, lanolina, olejki eteryczne, różnego rodzaju barwniki. Substancje uczulające mogą znajdować się właściwie we wszystkich produktach – kremach, szamponach, kosmetykach kolorowych czy farbach do włosów. Dlatego też najbezpieczniej jest każdorazowo przed użyciem nowego produktu zrobić próbę uczuleniową, to znaczy nałożyć trochę kosmetyku na małą powierzchnię skóry i obserwować, czy nie występuje na niej reakcja alergiczna. Dzięki temu upewnimy się, czy możemy używać danego kosmetyku zupełnie bezpiecznie.
Dodaj komentarz