Naturalny eliksir młodości, czyli co warto wiedzieć o oleju z wiesiołka

[REKLAMA]

Olej z wiesiołka kojarzy się raczej z preparatem pielęgnacyjnym niż czymś, co mogłoby pomóc np. w walce z nadwagą. Mimo to, olej z wiesiołka stosowany jest nie tylko w branży kosmetycznej, a jego suplementacja może okazać się w niektórych wypadkach wręcz niezbędna. Jakie są podstawowe właściwości oleju z wiesiołka i kiedy warto po niego sięgnąć?

Wiesiołek: podstawowe informacje

Wiesiołek to roślina, która występuje w Polsce w niemal 30 gatunkach. Rośnie głównie na polach i łąkach; wiesiołka można łatwo rozpoznać po charakterystycznych, żółtych kwiatach, które rozwijają się dopiero po zachodzie słońca. Warto zauważyć, że wiesiołek jest stosowany jako preparat leczniczy już od dawna (zwłaszcza na terenach Ameryk), jednak dopiero stosunkowo niedawno wrócił do łask w Europie. W ziołolecznictwie wykorzystywany jest zarówno korzeń rośliny jak i jej liście czy nasiona. Obecnie jednak największą popularnością cieszy się olej z wiesiołka, przygotowywany właśnie z nasion rośliny.

Właściwości oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka powinny suplementować zwłaszcza osoby, które mają problem z przemianą materii, a także chcą poprawić stan swojej skóry i paznokci. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości dwóch kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-6 (kwasu linolenowego i gamma-linolenowego). Kwas GLA pomaga także w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca.

Olej z wiesiołka: pozostałe właściwości. Suplementacja

Olej z wiesiołka jest również dobrym źródłem witaminy E, składników mineralnych (takich jak magnez, wapń, cynk, selen) oraz enzymów. Coraz częściej wykorzystuje się go do leczenia chorób reumatycznych, łagodzenia bólów stawowych, stosuje się go także profilaktycznie (zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia stawów). Olej z wiesiołka może być również przydatny przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych i próbie zachowania równowagi hormonalnej. Olej z wiesiołka jest dostępny zarówno w postaci płynnego preparatu jak i kapsułek.

One comment

  1. Stosowałam go bardzo długi czas na włosy oraz paznokcie. Można kupić w każdej aptece nawet w kapsułkach. Pomaga także nawilżać przy chorobach skóry np. łuszczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *