Palenie papierosów w ciąży

[REKLAMA]

Palenie papierosów to jedno z najczęściej występujących uzależnień. Bardzo często palaczom, mimo wielu prób rzucenia nałogu, nie udaje się zrezygnować ze szkodliwego nawyku. Dla palących kobiet prawdziwy problem pojawia się często wtedy, gdy planują powiększenie rodziny bądź już zaszły w ciążę.

Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe nawet dla dorosłego człowieka. Dla kobiety w ciąży oczywistym więc powinno być rzucenie nałogu, który może przynieść poważne konsekwencje jej dziecku. Konsekwencje te mogą pojawić się już podczas ciąży, ale również sukcesywnie ujawniać się po przyjściu na świat dziecka. Palenie papierosów w ciąży może doprowadzić do wielu poważnych powikłań, między innymi do poronienia czy przedwczesnego porodu. Dojść może nawet do urodzenia martwego dziecka. Jeśli matka paliła w ciąży, dziecko prawdopodobnie będzie niedotlenione, a także niedożywione. Może mieć też kłopoty w późniejszym życiu. Badania wskazują, że palenie w ciąży zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Dziecko może mieć również problemy z koncentracją i nauką, a nawet z nawiązywaniem prawidłowych relacji ze swoimi rówieśnikami.

Jak rzucić palenie?

Najbardziej optymistycznym scenariuszem dla nałogowej palaczki jest rzucenie szkodliwego nawyku jeszcze przed zajściem w ciążę. Gdy planujemy założenie rodziny powinnyśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o rzuceniu palenia. Z pewnością przyniesie to korzyści nie tylko naszemu przyszłemu potomstwu, ale i nam. Gdy zdecydujemy się na rzucenie nałogu jeszcze przed zajściem w ciążę, możemy wspomagać się różnorodnymi środkami dostępnymi w aptece. Walkę z papierosami mogą ułatwić nam takie produkty, jak na przykład spraye czy tabletki. Dzięki nim można choć w pewnym stopniu złagodzić głód nikotynowy, który jest najbardziej uciążliwym objawem odstawienia papierosów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju preparatów. Najbardziej polecane to na przykład Nicorette Spray, NiQuitin czy Desmoxan. Przed zajściem w ciążę możemy posiłkować się tego rodzaju produktami. Gdy jednak już jesteśmy w ciąży, większość preparatów nie będzie bezpieczna dla naszego dziecka. Przykładowo nikotyna, która jest zawarta w wielu tego typu produktach, będzie szkodliwa. Wówczas musimy polegać głównie na swojej silnej woli. Pamiętajmy, że nawet okazjonalne palenie nie jest w ciąży dopuszczalne. Gdy na ulicy widzimy kobietę w ciąży palącą papierosa, warto zwrócić jej uwagę. Bądźmy jednak w tym bardzo delikatni i spokojni. Uwaga zwrócona z agresją z pewnością nie przekona przyszłej matki do rzucenia palenia. Warto uprzejmie zacząć rozmowę i przedstawić kobiecie negatywne skutki palenia papierosów w ciąży, a także zaproponować dostępne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *