„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”

[REKLAMA]

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” – to hasło trzyletniej kampanii społecznej, promującej profilaktykę raka jelita grubego.

W ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” mieszkańcy województwa pomorskiego mają możliwość wykonania bezpłatnego badania kolonoskopowego.

Z badań w ramach projektu skorzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni aktywni zawodowo:

  • w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego,
  • osoby w przedziale 40-50 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  oraz
  • osoby powyżej dwudziestego roku życia pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.

Do badań nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną bezpłatną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Badania można wykonać w:
Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha przy ul. Jana Pawła II 50 i
Szpitalu M. Kopernika przy ulicy Nowe Ogrody 1-6, a także w Nowej Wsi Rzecznej (k. Starogardu Gdańskiego) w Przychodni Medpharma przy ul. Leśnej 1a oraz
Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie przy ulicy Piechowskiego 36.

Pacjent ma możliwość wyboru placówki, która znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania, co zdecydowanie ułatwi mu skorzystanie z badania.

Aby umówić się na bezpłatne badanie, należy wypełnić formularz na stronie  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.

Przed każdym badaniem kolonoskopowym niezbędne jest spotkanie informacyjno-edukacyjne, podczas którego edukator wyjaśni, na czym będzie polegało badanie i jak się do niego przygotować. Pacjent wypełni ankietę, otrzyma środek przeczyszczający i zostanie ustalony termin badania.

Lista placówek, które oferują spotkanie informacyjno-edukacyjne, znajduje się na stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.

Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Przede wszystkim dlatego, że może uratować życie! Badanie trwa tylko od 15 do 30 minut i pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce i każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Rozwija się on bezobjawowo z łagodnych zmian w obrębie śluzówki jelita, tak zwanych polipów. Rozwój od polipa do raka  trwa najczęściej od 7 do 12 lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Aby badanie przebiegło prawidłowo, obraz był czytelny i miarodajny, ważne jest właściwe przygotowanie się do niego. Warto zadbać przede wszystkim o dietę i zastosować się do poniższych zaleceń:

  • 3 dni przed badaniem należy zrezygnować z pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, truskawek) oraz nasion siemienia lnianego, maku i sezamu (pestki i nasiona zalegają w jelicie i utrudniają badanie).
  • 1 dzień przed badaniem zalecane jest lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie. Można pić w dowolnej ilości herbatę, kawę bez fusów – czarną lub z mlekiem, klarowny sok, kompot, wodę a także zjeść bułkę lub kromkę chleba z masłem, twarożkiem, żółtym serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny czy rybą. Około godziny 13:00 – 15:00 można zjeść zupę (ale nie barszcz czerwony), np. przecedzony bulion. Od godz. 15:00 nie należy jeść żadnych posiłków, natomiast można pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).
  • W dniu planowanej kolonoskopii nie należy jeść żadnych posiłków, można ewentualnie ssać landrynki i do 2 godzin przed badaniem pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).

Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowania się do badania jest oczyszczenie jelita specjalnie stworzonym do tego preparatem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.

Pomimo tego, że kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do jej wykonania. Do najistotniejszych należą: duży tętniak aorty, niedawno przebyty zawał serca, zator płucny, ciężkie zapalenie jelita, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność mechaniczna jelita, a także ciąża (II i III trymestr).

Przed badaniem konieczne jest wypełnienie ankiety dotyczącej aktualnego stanu zdrowia. Zostanie ona uwzględniona przy kwalifikacji do badania. Lekarz przeprowadzający badanie będzie, razie potrzeby i wątpliwości, zadawał pytania dotyczące przebytych chorób, tak aby badanie było bezpieczne dla pacjenta.

Po badaniu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości. Ich natężenie zależy od wrażliwości pacjenta, przebytych zabiegów i operacji w okolicach jamy brzusznej, a także od stopnia trudności badania.

Do najczęściej występujących dolegliwości zaliczamy wzdęcia. Ze względu na wprowadzone do jelita powietrze, po badaniu można odczuwać dyskomfort, uczucie rozpierania, nadmierne oddawanie gazów – to nie jest powikłanie, a jedynie skutek obecności powietrza w jelicie.

Po kolonoskopii zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. W przypadku gdy zostało zastosowane znieczulenie ogólne, nie należy prowadzić samochodu przez najbliższe 24 godziny.

Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. –jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital M. Kopernika, gdzie są wykonywane badania, oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Zachęcamy wszystkich do zadbania o swoje zdrowie i skorzystania z darmowych badań.

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.”  – to hasło rozpoczętej w tym roku kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy. Ponad 7 tysięcy mieszkanek pomorza w ciągu najbliższych trzech lat będzie mogła skorzystać z darmowych badań cytologicznych.

Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, umieralność z jego powodu jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

 Z darmowych badań może skorzystać każda kobieta w wieku 25-59 lat, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przy tworzeniu kreacji, do współpracy została zaproszona trójmiejska rysowniczka, Agnieszkę Szczepaniak, pracującą pod pseudonimem PaplaLAla. W ramach 3-letniej kampanii powstanie seria rysunków satyrycznych, które będą w lekki i humorystyczny sposób uświadamiać kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą cytologii.

 

One comment

  1. Prawda jest taka, że ludzie często boją się badać… Naprawdę już wiele razy słyszałam, że nie chcą się badać bo „jeszcze coś wykryją”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *