Siedem rzeczy, które musi mieć w apteczce twój maluch

[REKLAMA]

Wszyscy wiemy co mniej więcej powinno znajdować się w apteczce samochodowej. Mamy też jakąś wizję apteczki, którą zabieramy na wakacje. A co z naszym maluchem? Jakiego rodzaju jego rzeczy powinny znaleźć się w domowej czy wakacyjnej apteczce?

Z małym dzieckiem jest zwykle tak, że jeśli nie choruje to czasem pół roku mamy spokój, ale jak już nastanie okres przeziębień, może się okazać, że przez nawet kilkanaście tygodni nie będzie chodził do żłobka. Jakie podstawowe narzędzia czy leki powinna mieć w apteczce każda świadoma mama?

Podstawowe wyposażenie apteczki

W apteczce maluszka powinny się znaleźć na pewno:

  • woreczki na mocz
  • środki przeciwbólowe
  • sól fizjologiczna
  • strzykawka
  • preparat do odkażania ran
  • preparat na łagodzenia skutków ukąszeń
  • preparat chroniący przed owadami

Woreczki na mocz – powinny się znaleźć w apteczce maluszka, bo zwykle pierwsze badanie, jakie wykonywane jest przez internistę. Wymaga wykonania morfologii i pobrania moczu. W przypadku małych dzieci to właśnie w moczu, lekarz znajdzie wszystkie potrzebne informacje, na temat zmian chorobowych w organizmie. Woreczki na mocz muszą być dopasowane do płci dziecka i powinny oczywiście znajdować się w apteczce razem z pojemnikami na mocz.

Środki przeciwbólowe dla dzieci to podstawa, bo maluch w każdej chwili może dostać gorączki, która wcale nie będzie oznaka niczego groźnego, ale wskazane jest, by szybko ją zbić. Warto mieć w domu zarówno środki z ibuprofenem jak i paracetamolem. W przypadku długotrwałej gorączki, leki stosuje się naprzemiennie.

Sól fizjologiczna – w przypadku noworodków i niemowląt przydaje się ciągle. Czasem do przemycia oczu czy narządów płciowych. W przypadku maluszków nieco starszych sól może być stosowana jako wypełniacz w inhalatorze w razie infekcji dróg oddechowych. Zawsze wypada ją mieć, bo może ona zastąpić znacznie będzie specjalistyczne środku, których akurat nie będziemy mieć pod ręką.

Strzykawka – bywa tak, ze maluch z wysoką temperaturą nie chce przyjmować leków w płynie i tylko strzykawka, może zmusić go do przełknięcia chociaż 2-3 ml lekarstwa.

Preparat na odkażanie ran – bez alkoholu, zwykle w formie pojemnika z dyfuzorem. Przydaje się do odkażania każdego rodzaju ran.

Preparat do łagodzenia skutków ukąszeń owadów – przydaje się zwłaszcza w lecie, kiedy dzieci bawią się w szczególności na świeżym powietrzu. Dla maluszków są preparaty przygotowywane na specjalnych składnikach, które nie są dla nich szkodliwe.

Preparat przeciwko ukąszeniom owadów – środki odpychające owady przydają się zwłaszcza w trakcie wakacji i należy je nosić ze sobą, ale w apteczce też koniecznie powinna być butleczka takiego płynu.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *