Temblak – co warto o nim wiedzieć?

[REKLAMA]

Temblak jest ortopedycznym stabilizatorem, który w przypadku złamań ma za zadanie podpierać opatrunek gipsowy, a w sytuacjach zwichnięć i innych urazów tego rodzaju, odciążać. Stanowi również jeden z elementów podejmowanych działań, celem powrotu do zdrowia. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Temblak i jego zastosowanie

Przypomina rękaw umieszczony na pasku, który zakłada się przez drugie, zdrowe ramię. Temblak ma stabilizować, podpierać i niejako chronić. Zastosowany po zwichnięciach, złamaniach, stanach zapalnych czy niedowładach, ma za zadanie unieruchamiać kończynę górną. Temblak zakłada się nie tylko przy złamaniach, ale i urazach, które wymagają unieruchomienia, lecz nie jest konieczne zastosowanie gipsu. W ten sposób można ręce zapewnić należyte odciążenie i jej ustabilizowanie.

Co warto wiedzieć o temblaku

Ortopedyczny temblak wykonywany jest z różnych materiałów. Może to być dzianina poliamidowa,  pianka poliuretanowa lub inny surowiec, który zapewni właściwe podtrzymanie, a jednocześnie ochroni przed odparzeniami. Na rynku zagościło również technologicznie zaawansowane rozwiązanie, jakim jest temblak wykonany z PCM – materiału sprzyjającego regulacji temperatury i wymianie ciepła.

Rozmiary temblaków są dostosowywane do potrzeb pacjentów. Dobiera się je zgodnie z obwodem klatki piersiowej. Mogą być za to zakładane zarówno na lewą, jak i prawą rękę – pod tym względem są uniwersalne.

Jak dobrać temblak?

Rozmiar to nie wszystko. Ze względu na zastosowane materiały, temblaki różnią się cenami. Do zwykłego złamania zwykle wystarcza tańszy temblak, o ile bazuje na surowcu przepuszczającym powietrze. Najdroższe neurotemblaki stosuje się w przypadku porażenia lub niedowładu ręki, ponieważ są bardziej rozbudowane i lepiej stabilizują kończynę.

Wybierając temblak kierujemy się rozmiarem, materiałem, z jakiego jest wykonany, ale i dodatkowymi elementami, które mogą być przydatne przy problemach neurologicznych lub poważniejszych urazach ręki. Wyznacznikiem na pewno nie może być cena, bo to nie od niej zależy efekt leczniczy.

 

One comment

  1. Usztywnienie zlamanych i naciagnietych mięśni jest wazne do prawidłowego gojenia się. Dlatego warto zainwestować w dobry temblak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *