Trening kardio w domowych warunkach – jak się do tego zabrać?
Wiele osób na myśl o treningu kardio ma przed oczami rowerek lub bieżnię i trening pod okiem trenera. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się ćwiczyć we własnym zakresie, w domowym zaciszu. Po części jest to kwestia wygody, a w dużej mierze także chęć oszczędzenia wydatków na siłownię lub profesjonalne zajęcia, ale trening kardio z prawdziwego zdarzenia wymaga czasu, miejsca i odpowiednich przyrządów i to nawet w warunkach domowych.
Trening kardio – jak go ugryźć? Co to takiego?
Jeśli jeszcze nie spotkaliście się z określeniem trening kardio, to jego nazwą wymienną jest trening wytrzymałościowy – to mówi nam o wiele więcej o tym, jaki to rodzaj wysiłku fizycznego. Trening kardio, a inaczej wytrzymałościowy, jest to faktycznie spory wysiłek. Sam trening ma za zadanie pracę nad kondycją i zwiększeniem wydolności serca. To praca na wysokich obrotach, która przynosi efekty w postaci spalania tkanki tłuszczowej, ale też wzmocnienia mięśni, poprawy kondycji oraz wydolności serca. Trening tego typu jest polecany osobom w różnych przedziałach wiekowych, ale przy jakichkolwiek problemach z krążeniem, jeszcze przed rozpoczęciem treningów, należy skonsultować swój stan z lekarzem i opracować własny plan treningowy, który będzie najlepiej dopasowany do stanu zdrowia.
Przyrządy, które przydają się w treningu kardio
Jeśli możemy sobie pozwolić na zakup jakiegoś większego sprzętu treningowego i mamy na to dość miejsca w domu, warto rozważyć kupno jednego z poniższych urządzeń:
- Orbitrek – czyli trenażer eliptyczny. Jeden z najpopularniejszych sprzętów do treningu kardio, ogólnorozwojowego, ale też wśród osób chcących modelować sylwetkę i zrzucić nadprogramowe kilogramy. Orbitrek umożliwia treningi o różnym stopniu intensywności, tempa i zaawansowania, a eliptyczne ruchy oraz wyprostowana postawa sprawiają, że jest to sprzęt, który doskonale wpływa na mięśnie niemal całego ciała, nie obciążając przy tym nadmiernie stawów czy też kręgosłupa.
- Rower treningowy – zajmuje trochę mniej miejsca niż orbitrek, bywa jeszcze popularniejszy w treningu wytrzymałościowym oraz wśród osób skupionych na treningu nóg.
- Bieżnia – absolutny klasyk wśród sprzętów do treningu kardio. Zapewnia ogrom możliwości treningowych i jest świetnym wyborem dla wielu osób.
- Stepper – najmniejszy, najtańszy i wcale nie gorszy sprzęt treningowy do ćwiczeń kardio. Trening na stepperze może być intensywny i dawać solidny wycisk. To urządzenie, które świetnie wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, ale pomaga pracować nad ogólną kondycją.
Trening kardio to nie tylko ćwiczenia na bieżni lub rowerku, ale także cała gama ćwiczeń, które można wykonywać w warunkach domowych, a które wymagają wyłącznie wolnego miejsca lub drobnych akcesoriów:
- Wchodzenie po schodach – właściwie nie trzeba ponosić żadnych kosztów, by rozpocząć ćwiczenia na schodach. Wystarczy klatka schodowa i dobre buty. Najlepiej wybrać obuwie sportowe, buty fitness lub do biegania – będą najwygodniejsze i można będzie użytkować je także w innych okolicznościach.
- Skakanie na skakance – wystarczy zajrzeć do działu z akcesoriami fitness i za kilkadziesiąt złotych nabyć skakankę dla dorosłych (dziecięce modele z lekką żyłką i plastikowymi rączkami się nie sprawdzą). Warto rozważyć zakup modelu z licznikiem, który ułatwi kontrolowanie postępów podczas treningu.
- Przysiady z wyskokiem – w tym przypadku ważne są buty i odpowiednie podłoże. Przydadzą się buty do fitnessu oraz płaska mata treningowa.
Całą gamę akcesoriów fitness, jak również odzież sportową i obuwie można znaleźć w sklepie online Presto. W asortymencie tego sklepu można znaleźć również większe urządzenia treningowe (na przykład wspomniane orbitreki i bieżnie), ale też sprzęt turystyczny i akcesoria do wielu dyscyplin sportowych.
Treningi kardio warto przeplatać innymi rodzajami aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem jest włączenie do uprawianych aktywności biegania, pływania, jazdy na rowerze lub zajęć fitness – na przykład zumby lub dance aerobiku. Te wszystkie urozmaicenia powodują, że pracuje się całym ciałem i działa się na wszystkie partie mięśni, co sprzyja równomiernemu modelowaniu sylwetki i redukcji wagi. Dość istotną zaletą takiego urozmaicania treningów jest przeciwdziałanie nudzie – to właśnie znużenie powtarzalnością i schematycznością praktykowanych ćwiczeń jest jedną z najczęstszych przyczyn zaniechania treningów. Gdy brakuje na zapału do ćwiczeń, to znak, że warto rozważyć drobne modyfikacje, spróbować czegoś nowego i nie dać się ogarnąć nudzie treningowej.
Treningi kardio mają niezwykle wielu zwolenników z uwagi na fakt, że przynoszą widoczne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. W wielu przypadkach już po kilku tygodniach ćwiczeń widać pierwsze efekty, a po kilku miesiącach można zredukować wagę ciała, wymodelować sylwetkę i wzmocnić wydajność organizmu, co przyda się zarówno w podejmowaniu kolejnych wyzwań sportowych i treningowych, jak również w codziennym życiu – koniec z zadyszkami podczas wchodzenia na piąte piętro. Treningi kardio są tak popularne również dlatego, że można realizować je naprawdę tanim kosztem – skakanka, buty do biegania i podstawowa odzież treningowa wystarczą na początek, a gdy złapie się już treningowego bakcyla, można rozważyć karnet do klubu fitness lub zakup sprzętu treningowego do domu.
Dodaj komentarz