„Wstydliwe” choroby kobiece

Pewne intymne schorzenia kobiety wciąż traktują jako tematy tabu. Wielokrotnie zdarza się tak, że przy niektórych dolegliwościach wręcz wstydzą się zgłosić do lekarza. Jest to bardzo błędna postawa – często wykrycie choroby w jej wczesnym stadium oszczędza nam wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to choroba przewlekła, która może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W zdecydowanej większości jednak chorują kobiety. Wyróżniamy wiele postaci nietrzymania moczu, lecz najczęściej spotykanym jest nietrzymanie moczu wysiłkowe. Polega ono na tym, że kobiety nie trzymają moczu w sytuacjach takich jak na przykład podnoszenie czegoś ciężkiego, uprawianie sportu czy nawet kichanie lub kaszlenie. Oprócz tej postaci wyróżniamy także nietrzymanie moczu z przepełnienia czy naglące nietrzymanie moczu Leczenie tego schorzenia rozpoczyna się w większości przypadków już w jego zaawansowanym stadium. Jest to spowodowane tym, że kobiety wciąż wstydzą się tego problemu i zwlekają z wizytą u lekarza.

Bakteryjne i grzybicze infekcje intymne

Infekcja intymna to bardzo często występujące u kobiet schorzenie ginekologiczne. Choć dziś już coraz otwarciej mówimy o tego typu infekcjach, to wciąż jeszcze dla wielu kobiet stanowią one wstydliwy problem. Kobiety najczęściej za krępujące uznają dolegliwości, które towarzyszą infekcjom – upławy, świąd, pieczenie miejsc intymnych. Tymczasem infekcje intymne występują bardzo często i nie powinny stanowić dla żadnej z nas tematu tabu. Mogą być one powodowane przez grzyby lub bakterie. Samodzielnie często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, na jaki rodzaj infekcji intymnej cierpimy. Co ciekawe, infekcja grzybicza i bakteryjna mogą występować jednocześnie. Dlatego też bardzo ważne jest, aby każda kobieta odczuwająca objawy infekcji jak najszybciej zgłosiła się ze swoim problemem do lekarza ginekologa. Powinien on wykonać odpowiednie badania w celu rozpoznania rodzaju infekcji i wdrożyć właściwe leczenie. Warto pamiętać także o tym, że infekcje często potrafią nawracać, dlatego kobiety powinny być w tym zakresie bardzo czujne.

Krępujące choroby weneryczne

Choroby weneryczne są uznawane za jedne z najbardziej wstydliwych schorzeń. Choć oczywiście mogą dotknąć nie tylko kobiet, to najczęściej właśnie dla kobiet bardzo krępujące jest przyznanie się do tego, że cierpią na którąś z tych chorób.  Należy jednak otwarcie informować o tym, że chorujemy – przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza, jednak nie zapominajmy również o przekazaniu informacji partnerowi, z którym mamy zamiar współżyć. Dzięki temu będzie on świadomy zagrożenia i będzie mógł odpowiednio zabezpieczyć się przed zarażeniem. Najczęstsze choroby weneryczne, a więc takie, którymi zarażamy się drogą płciową to kiła, rzeżączka czy chlamydioza. Co ciekawe, choroby weneryczne bardzo często nie dają objawów, albo dają je bardzo  niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *