Zapalenie korzonków czyli ból kręgosłupa lędźwiowego
Często słyszymy, że kogoś z naszego otoczenia dopadły „korzonki”. Zazwyczaj chodzi o zapalenie korzonków, czyli włókien nerwowych, które od rdzenia kręgowego odchodzą między kręgami. Jest to dolegliwość bardzo bolesna i nawracająca, dlatego warto poznać na jej temat kilka podstawowych informacji.
Objawy zapalenia korzonków
Zapalenie korzonków objawia się zazwyczaj w sposób nagły i znacznie utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Głównym symptomem jest ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Początkowo jest on delikatny, ale bardzo szybko nasila się. Czasami staje się tak mocny, że uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Normalne pochylanie się staje się dla osoby cierpiącej na zapalenie korzonków wręcz niemożliwe. Chorzy często nie są w stanie nawet wstać z łóżka ani siedzieć. Ból kręgosłupa promieniuje do pośladków, a także wzdłuż kończyn. Doprowadza to wreszcie do drętwienia i mrowienia rąk oraz nóg. W przypadku ostrego zapalenia korzonków pojawić może się nawet wysoka gorączka. Objawy zapalenia korzonków trwają najczęściej przez kilka dni, a następnie ustępują, aż do następnego ataku. Wystarczy najmniejszy bodziec, aby zapalenie powróciło i skutecznie utrudniło nam życie na kolejne dni.
Leczenie zapalenia korzonków
Zapalenie korzonków leczy się głównie objawowo. Chodzi bowiem przede wszystkim o złagodzenie uciążliwego bólu w okolicy lędźwiowej, promieniującego na kończyny. Często do uśmierzenia go potrzebne są dość silne leki przeciwbólowe, których zażywanie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, aby nie nadużywać tak silnych środków, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych wynikających z ich przedawkowania. Aby uśmierzyć ból możemy zastosować także miejscowo maści i żele, które dostępne są najczęściej w aptekach bez recepty. Najbardziej polecane to na przykład Diklofenak, Naproxen czy Traumon Żel pozwoli złagodzić ból pleców, jeśli będziemy wcierać go regularnie 3-4 razy dziennie. Podczas trwającego zapalenia pozostańmy w łóżku w pozycji leżącej. Najważniejsze jest bowiem to, aby na czas największego bólu odciążyć maksymalnie nasz kręgosłup. Jeśli męczy nas nawracające zapalenie korzonków, warto zainteresować się takimi zabiegami, jak krioterapia czy laseroterapia.
Jak zapobiegać zapaleniu korzonków?
Niewiele osób wie, że zapaleniu korzonków można spróbować zapobiec. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby spać na prawidłowym podłożu. Sen na rozkładanej sofie nigdy nie będzie robił dobrze naszym plecom. Materac, na którym śpimy powinien być w miarę twardy. Dodatkowo zadbajmy o wzmocnienie mięśni kręgosłupa. Doskonale będą służyć nam ćwiczenia, takie jak regularne pływanie. Dobra kondycja kręgosłupa jest uzależniona także od masy naszego ciała. Gdy jest ona zbyt duża, nasz kręgosłup będzie zbyt obciążony. Dbajmy więc o to, by nie doprowadzać do nadwagi, stosując odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.
Dodaj komentarz