Zgaga- jak sobie z nią radzić?
Pieczenie w przełyku, gardle lub krtani, ból za mostkiem, cofanie treści żołądkowej- to najczęstsze objawy zgagi. Przynajmniej raz w życiu każdy dorosły człowiek doświadczył tej dolegliwości. Bardzo często jest ona wynikiem nieprawidłowego odżywiania, lecz niekiedy może sugerować chorobę.
Przyczyny i rodzaje zgagi.
Jeśli zgaga występuje sporadycznie, znaczy to, że żołądek został przeciążony zbyt dużą ilością pokarmu i nie jest to objaw choroby. Większym problemem jest zgaga pojawiająca się codziennie, po każdym posiłku. Mamy wtedy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli zarzucaniem treści pokarmowym do przełyku.
Zgaga sporadyczna jest efektem nadmiernego wydzielania się kwasu żołądkowego. Objawy pojawiają się po zjedzeniu obfitego posiłku, niektórzy mają zgagę po kwaśnym, inni po słodkim. Może występować również po spożyciu wysoko przetworzonych produktów oraz często jest efektem przejedzenia.
Zgaga jako objaw notoryczny jest chorobą, zazwyczaj oznacza to, że dolny zwieracz przełyku nie działa prawidłowo. Efektem tego jest zarzucanie treści pokarmowych do przełyku, nazywamy to chorobą refluksową przełyku.
Warto unikać niektórych produktów.
Aby zapobiegać występowaniu zgagi, warto unikać niektórych produktów spożywczych. Produkty niewskazane to: kawa, herbata, napoje gazowane zawierające kofeinę, czekolada, owoce cytrusowe, tłuste pokarmy, ostre przyprawy. Należy wiedzieć, że zgaga sprzyja osobom otyłym, używającym nikotyny oraz środki nasercowe czy obniżające ciśnienie. Ponadto zgaga często towarzyszy kobietom w ciąży, jest to związane z działaniem progesteronu, a w późniejszym okresie z powiększającą się macicą. Dlatego zgaga częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Środki farmakologiczne
Istnieje wiele środków farmakologicznych łagodzących objawy zgagi. Skuteczne są środki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez hamowanie pompy protonowej w komórkach błony śluzowej żołądka np. Anesteloc max, Pantoprazol teva. Zmniejszają one kwaśność treści żołądkowej. Inną grupą leków są leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, są to tzw. blokery inhibitora H2 np. Controloc control. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie mimo przyjmowania leków, należy udać się lekarza. W przypadku wystąpienia innych objawów może oznaczać to, że choroba refluksowa może towarzyszyć innej, dużo poważniejszej chorobie.
Niektóre osoby skarżą się na występowanie zgagi w okresach stresu.Podobno nawet zbyt ciasne ubrania mogą stać się powodem wystąpienia zgagi.
Zgaga to nic innego jak pieczenie lub palenie.Trzeba zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i napojów gazowanych
Moim sposobem na zgagę jest wypicie mleka. Zawsze pomaga. Niestety jeśli zgaga występuje należy unikać przejadania się zwłaszcza na noc.