Odrobaczanie psa i kota. Jak często je przeprowadzać?
Niezależnie od rasy, wieku oraz czasu spędzanego na zewnątrz, wszystkie psy i koty narażone są na inwazję pasożytniczą. Zarażenie ryzyka jest szczególnie groźne dla młodych zwierząt, dlatego należy regularnie wykonywać odpowiednie badania oraz przeprowadzać tzw. odrobaczanie. Częstotliwość tego zabiegu powinna być uzależniona zarówno od wieku psa lub kota, jak i sposobu żywienia czy warunków utrzymania zwierzęcia.
Dlaczego należy odrobaczać zwierzęta?
U psów i kotów największe ryzyko dotyczy zarażenia glistą. W przypadku szczeniąt występuje ono już w życiu płodowym, natomiast u kociąt na etapie karmienia mlekiem matki. Zwierzęta starsze mogą się zarazić praktycznie wszędzie, ponieważ inwazyjne i pasożytnicze znajdują się m.in. w wodzie, glebie, surowym mięsie czy tkankach małych zwierząt. Niektóre pasożyty przenoszą się również na ludzi i mogą wywoływać wiele poważnych chorób, np. tokosokarozę oczną, torbiele bąblowcowe czy zespół larwy wędrującej. Stosowanie odpowiednich preparatów zapobiegających inwazjom pasożytniczym oraz regularne odrobaczanie kota i psa jest więc niezwykle ważne – nie tylko dla bezpieczeństwa samych zwierząt, ale również ich właścicieli.
Jak i czym należy odrobaczać psa lub kota?
Preparaty przeciwko pasożytom dostępne na rynku to przede wszystkim tabletki, doustne pasty i zawiesiny oraz zakrapiane na kark zwierzęcia środki typu spot-on. Aby ocenić ryzyko zakażenia kota lub psa, lekarz stosuje odpowiedni sprzęt weterynaryjny i dobiera najlepszą metodę profilaktyki. Ocena prawdopodobieństwa zarażenia oraz częstotliwość odrobaczania ustalane są indywidualnie, na podstawie różnych czynników. Dla podjęcia trafnej decyzji terapeutycznej, kluczowe znaczenie ma częstotliwość przebywania kota lub psa na zewnątrz. Należy poinformować lekarza o spacerowaniu bez nadzoru czy polowaniu na drobne zwierzęta, kontaktach z osobnikami tego samego lub innego gatunku oraz sposobie karmienia – np. surowym mięsem lub podrobami. Nie bez znaczenia pozostaje określenie przeznaczenia zwierzęcia, np. uczestnictwa w wystawach, konkursach, terapiach, polowaniach czy akcja policyjnych.
Jak często powinno się odrobaczać kota lub psa?
Pierwsze odrobaczanie psa przeprowadza się już u dwutygodniowych szczeniąt, a kolejne należy regularnie powtarzać co trzy tygodnie w całym okresie karmienia mlekiem matki. W przypadku kociąt, pierwsze odrobaczanie powinno się wykonać w 5. tygodniu życia oraz powtarzać o kolejnych 5. tygodni. Niezbędne jest także odrobaczenie karmiących suk i kotek. Odrobaczanie dorosłych zwierząt zaleca się raz na 3 miesiące, czyli 4 razy w roku. Psy polujące, przebywające na zewnątrz bez nadzoru i żywiące się padliną, powinny być odrobaczane raz w miesiącu.
Dodaj komentarz